2 min.
Ministerstwo Zdrowia skraca ważność certyfikatów covidowych. Już nie rok, a kilka miesięcy

Ministerstwo Zdrowia skraca ważność certyfikatów covidowych/ iStock
„Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym będzie ważny 9 miesięcy” – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
MZ skraca ważność paszportów covidowych
Paszporty covidowe, nazywane „unijnymi certyfikatami COVID-19 (UCC)”, dostępne są w Polsce od czerwca. UCC, na które składa się kod QR i unikalny identyfikator, mają ułatwiać przemieszczanie się między państwami osobom zaszczepionym na COVID-19 oraz ozdrowieńcom. Tak zwany „zielony status” do tej pory był ważny przez rok i zaczynał obowiązywać 14 dni po drugiej dawce szczepionki lub jedynej dawce w przypadku preparatu Johnson&Johnson.
We wtorek, 21 grudnia, Komisja Europejska przyjęła jednak przepisy, według których certyfikat będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) od pełnego zaszczepienia.
Do sprawy odniósł się rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w trakcie środowej konferencji prasowej. Jak wyjaśnił, nowe przepisy będą obowiązywać również w Polsce.
„Zgodnie z rozporządzeniem KE, które dotyczy wszystkich krajów UE, certyfikat covidowy od 1 lutego jest ważny 9 miesięcy. Nie przewiduje się odstępstwa od tej reguły” – powiedział.
Dodał, że regulacje te będą dotyczyć w naszym kraju również osób, które otrzymały przypominającą dawkę szczepionki.
„Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy” – wyjaśnił.
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać 27 krajów członkowskich UE „do celów podróży wewnątrz UE”. Wejdą one w życie 1 lutego 2022 roku. Do tego czasu na terenie całej Unii mają zostać dostosowane aplikacje mobilne, które będą używane do weryfikacji paszportów covidowych.
Wszystkie państwa UE będą zobligowane do wpuszczenia na swoje terytorium osób w pełni zaszczepionych. Władze poszczególnych krajów będą mogły wprowadzać również dodatkowe wymogi wobec wjeżdżających do kraju, m.in. takie jak wykonanie dodatkowego testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Obecnie siedem państw UE wymaga od w pełni zaszczepionych okazywania także ujemnego wyniku testu. Są to: Austria, Cypr, Grecja, Irlandia, Łotwa, Portugalia i Włochy.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także

Molnupiravir dotarł do Polski. Jak działa pierwszy doustny lek na COVID-19 i kto będzie mógł go przyjmować?

Wirusolodzy nagrali świąteczną piosenkę o szczepieniach. „Z trzecią dawką będziesz miał radosne Święta” – śpiewają

Jakie objawy u dziecka powinny nas skłonić do wykonania mu testu na COVID-19? Ekspertka wyjaśnia
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023