Przejdź do treści

Ministerstwo Zdrowia reglamentuje leki Arechin i Plaquenil. Trafią na oddziały covidowe

Farmaceutka w aptece - koronawirus
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło reglamentację leków Arechin i Plaquenil. Mają trafić przede wszystkich do szpitali z chorymi na COVID-19 / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od 2 kwietnia do odwołania produkty lecznicze Arechin i Plaquenil będą reglamentowane. „Mając na uwadze, że mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19, powinny one trafić przede wszystkim do szpitali, które prowadzą proces terapii pacjentów z tym schorzeniem” –  podkreśla Ministerstwo Zdrowia. 

Arechin i Plaquenil reglamentowane

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, epidemia koronawirusa w Polsce spowodowała, że leki Arechin i Plaquenil, które są wykorzystywane w leczeniu pacjentów chorych na COVID-19, nie będą dostępne w dotychczasowej ilości w obrocie detalicznym w aptekach. 

Wyjaśnia, że decyzję o ich reglamentacji podjęło na mocy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ministerstwo podaje ściśle określone zasady, według których leki będą rozdysponowane.

Choroby serca a koronawirus / freepik

Na jakich zasadach będą wydawane leki chorym na COVID-19?

Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia, zakazane jest wydawanie tych Arechinu i Plaquenilu w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym we wskazaniach: COVID-19 albo leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta, takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARSCoV-2.

Tacy pacjenci będą mogli być leczeni tymi lekami wyłącznie w szpitalach do tego przeznaczonych lub pod ich nadzorem (w przypadku pacjentów w izolacji domowej albo innych miejscach do tego przeznaczonych).

Pierwszą pomoc trzeba przećwiczyć. To tak jak z prawem jazdy – mówi ratownik medyczny

Co z pacjentami, którzy nie chorują na COVID-19 i potrzebują tych leków?

Pacjenci, którzy przyjmują Arechin albo Plaquenil, a nie chorują na COVID-19, będą mogli dostać na nie receptę i wykupić je w aptece tylko we wskazaniach wyszczególnionych przez ministra zdrowia.

Arechin będzie dostępny wyłącznie we wskazaniach refundacyjnych, które uprawniają pacjenta do wykupu tego leku na podstawie recepty z 30 proc. odpłatnością. Z kolei Plaquenil będzie dostępny w trybie tzw. refundacji indywidualnej, z odpłatnością ryczałtową.

Zostaną też wprowadzone ograniczenia ilości wydawanych leków. Została określona liczba opakowań, która może zostać wydana w aptece jednemu pacjentowi:

  • Arechin w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni albo
  • Plaquenil w opakowaniu 30 tabletek w ilości nie więcej niż 2 opakowań na 30 dni, albo
  • Plaquenil w opakowaniu 60 tabletek w ilości nie więcej niż 1 opakowania na 30 dni.

To, czy rzeczywiście nikt nie wykupił ich za dużo, będzie weryfikowane za pomocą numeru PESEL.

niebieskie tabletki

Jak wykupić Arechin i Plaquenil w aptece?

Jeśli potrzebujesz Arechinu albo Panquenilu i masz już receptę od lekarza, zadzwoń do wybranej apteki – najlepiej najbliżej twojego domu. Zarezerwuj lek, podając nr PESEL i numer PIN w przypadku e-recepty lub unikalny numer identyfikujący receptę papierową.

„W przypadku produktu leczniczego Arechin, farmaceuta zamówi lek bezpośrednio w hurtowni producenta, który dostarczy lek do apteki celem realizacji recepty dla konkretnego pacjenta. Natomiast w przypadku produktu leczniczego Plaquenil, który nie jest zarejestrowany w Polsce, ale jest sprowadzany w trybie 'importu interwencyjnego’, farmaceuta zamówi lek w hurtowni, która dostała/dostanie zgodę na sprowadzenie tego leku do Polski” – pisze Ministerstwo Zdrowia w komunikacie.

Jeśli lek będzie już dostępny, zadzwoni do ciebie pracownik apteki.

czarne serce z papieru
Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Mapa
Wykres
Zobacz statystyki

Mapa koronawirusa w Polsce

Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 2633. Wystąpiło też 45 przypadków śmiertelnych. 2317 osób jest hospitalizowanych, 183 095 objęto kwarantanną, a 48 039 – nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na powyższej mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie mazowieckim.

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego!

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię NFZ – pod numerem 800 190 590 przez całą dobę można się dowiedzieć, co robić w przypadku podejrzenia koronawirusa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.