2 min.
MIS-A – zespół zapalny po zakażeniu koronawirusem u dorosłych

Zespół MIS-A / istock
MIS-A, czyli zespół zapalny pojawiający się u dorosłych, rozwijający się po zakażeniu koronawirusem, może być śmiertelnie niebezpieczny. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób CDC ostrzega, że już 27 dorosłych w wieku od 21 do 50 lat zmagało się z tym stanem zapalnym. Trzy osoby zmarły.
MIS-A – zespół zapalny po koronawirusie
MIS-A (z ang. Multisystem Inflammatory Syndrome in Adults) jest wieloukładowym zespołem zapalnym pojawiającym się po zakażeniu koronawirusem. Jak wyjaśnia Amerykańskie CDC, to „dorosła wersja” MIS-C, czyli choroby, którą zdiagnozowano wcześniej u dzieci. Specjaliści dodają jednak, że MIS-A nie jest w 100 proc. związany z koronawirusem. Zespół zapalny atakuje jednak w okresie pandemii i może być śmiertelnie niebezpieczny.
Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób CDC opisało już 27 przypadków osób dorosłych w wieku 21-50 lat, którzy mieli objawy wskazujące na wieloukładowy zespół zapalny. U pacjentów zdiagnozowano problemy z sercem, wątrobą i nerkami. Co ciekawe, ich płuca były w dobrym stanie.
U 1/3 pacjentów wykazano negatywny wynik testu na obecność koronawirusa oraz pozytywny wynik testu serologicznego na obecność przeciwciał. Wyniki te wskazują więc, że byli oni zakażeni koronawirusem w przeszłości.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Objawy MIS-A
Objawy wieloukładowego zespołu zapalnego to najczęściej:
- gorączka,
- zaburzenia rytmu serca,
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
- wysypka.
Amerykańska agencja rządowa dodała, że 10 z 27 pacjentów z MIS-A wymagało intensywnej terapii. Trzech zaintubowano, a trzech nie udało się uratować. Specjaliści alarmują, że u dwóch młodych osób pierwszym objawem zespołu zapalnego był udar.
Jak dodaje CDC, MIS-A atakuje głównie osoby z mniejszości narodowych oraz etnicznych.
Poleć artykuł innym
Zobacz także

„Czy ryzyko zakażenia jest ważniejsze od praw rodziców?” Ważny apel w sprawie izolowania dzieci po porodzie

„Aktualnie sytuacja we Włoszech jest lepsza niż w Polsce” – Anna Cykowska krytycznie o postawie Polaków wobec pandemii

Płuca decydują o tym, kto przeżyje. O potędze oddechu i sile naszych ciał mówi Agata Norek
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023