Moderna pracuje nad nową szczepionką. Ma chronić przed COVID-19 i grypą

się ten artykuł?
Amerykańska firma Moderna pracuje nad preparatem, który będzie w sobie zawierać zarówno dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19, jak i eksperymentalną szczepionkę przeciw grypie.
Nowa szczepionka Moderny
Preparat, nad którym właśnie trwają prace w Modernie, miałby być podawany w jednym zastrzyku.
„To byłaby dla nas wielka szansa, gdyby udało nam się wprowadzić na rynek wysoce skuteczną coroczną szczepionkę przypominającą przeciwko chorobom układu oddechowego” – powiedział dyrektor generalny firmy Stephane Bancel na czwartkowej prezentacji.
Bancel podkreślił, że Moderna może być pierwszym przedsiębiorstwem farmaceutycznym, które opracuje taką szczepionkę, która będzie chronić przed COVID-19 i grypą.
Badania kliniczne nad szczepionką przeciw COVID-19 dla dzieci
Obecnie amerykańska firma pracuje również nad kilkoma szczepionkami przeciw grypie i wirusowi RSV.
Trwają także badania kliniczne, podczas których szczepionka przeciw COVID-19 jest podawana dzieciom w wieku od pół roku do 11 lat. Przed Agencją Żywności i Leków (FDA) toczy się proces dopuszczenia do użycia tej szczepionki dla młodzieży.
Szczepionka Moderny skuteczniejsza od szczepionki Pfizera?
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Virginia School of Medicine wykazało, że poziom przeciwciał u osób zaszczepionych szczepionką przeciw COVID-19 Moderny był nieco wyższy niż u tych, którym podano preparat Pfizera/BioNTechu.
W badaniu wzięło udział 167 pracowników uczelni – 79 z nich otrzymało szczepionkę Pfizera, 88 Moderny. Ilość przeciwciał sprawdzono u uczestników najpierw po tygodniu, a następnie po 31 dniach od otrzymania drugiej dawki.
U zaszczepionych preparatem Pfizer/BioNTech ilość przeciwciał wynosiła 45,9 mg/ml, w przypadku Moderny było to 68,5. Różnicę zaobserwowano zwłaszcza u starszych osób.
Autorzy badania zaznaczają jednak, że nie należy wysuwać kategorycznych wniosków na temat skuteczności szczepionek wyłącznie na podstawie tych danych. Podkreślają, że oba preparaty wykazały się skutecznością w ochronie przeciw COVID-19. Obie oparte są na tej samej technologii mRNA. Różnią się jednak nieznacznie składem – Moderna wykorzystuje więcej materiału genetycznego niż Pfizer.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

Meningokoki – niebezpieczne bakterie, które mogą doprowadzić do śmierci

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę
