3 min.
Molnupiravir dotarł do Polski. Jak działa pierwszy doustny lek na COVID-19 i kto będzie mógł go przyjmować?

Molnupiravir - doustny lek na COVID-19 / gettyimages
5 tys. tabletek Molnupiraviru, pierwszego doustnego leku na COVID-19, trafiło w piątek 17 grudnia do Polski. I chociaż lek ten nie jest jeszcze w pełni zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków (EMA), otrzymał już pozytywne rekomendacje i dopuszczono go do stosowania.
Molnupiravir – doustny lek na COVID-19
Jeszcze w tym tygodniu pierwsi pacjenci w naszym kraju otrzymają Molnupiravir, pierwszy doustny lek przeciw COVID-19 stworzony przez koncern farmaceutyczny Merck & Co.
W pierwszej kolejności Molnupiravir ma trafić do pacjentów z chorobami współistniejącymi.
Jak wyjaśniał przedstawiciel polskiego rządu w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, ze względu na małe ilości tabletki w pierwszej kolejności zostaną przekazane do szpitali onkologicznych i hematoonkologicznych, do ośrodków prowadzących dializy oraz zajmujących się chorymi po przeszczepach.
„Chodzi o lek, który miał być przełomem z dwóch powodów: jest podawany w tabletkach i ma zapobiegać pobytowi w szpitalu (z powodu COVID-19), czyli ma mieć działanie prewencyjne. To lek, który nie został w pełni zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków, ale otrzymał pozytywne rekomendacje. EMA zadecydowała bowiem, że dopuszcza preparat do stosowania i rekomenduje go pacjentom w pierwszych pięciu dniach przechodzenia choroby” – dodał specjalista.
Jak działa Molnupiravir?
„Rezultaty przewyższyły moje oczekiwania w badaniach klinicznych tego leku. Gdy widzisz 50 proc. spadek liczby hospitalizacji lub zgonów, oznacza to, że lek ma znaczny potencjał kliniczny” – mówił już w październiku o leku dr Dean Li, zastępca pionu badawczego Merc & Co.
Kolejne badania kliniczne nad lekiem wykazały jednak, że jego skuteczność jest niższa i sięga ok. 30 proc.
Jak działa ten lek? Molnupiravir wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Pigułka działa podobnie także w reakcji z innymi wirusami. Lek ma być podawany osobom zakażonym koronawirusem, które nie wymagają terapii tlenowej, jednak zachodzi u nich ryzyko rozwinięcia infekcji z ciężkim przebiegiem.
Molnupiraviru nie mogą jednak przyjmować wszyscy. Przeciwwskazaniem do zażywania tego leku jest planowanie ciąży oraz sama ciąża. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały bowiem, że lek ten podawany w dużych dawkach może wpływać na wzrost i rozwój płodu.
Jak podawać Molnupiravir?
Lek ma być podawany doustnie na wczesnym etapie infekcji (w ciągu pierwszych pięciu dni od zakażenia). Przewidziane są dwie dawki leku dziennie, stosowane w sposób ciągły przez pięć dni.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023