Przejdź do treści

Można zatrzymać pociąg, jeśli jeden z pasażerów ma objawy COVID-19. Wprowadzono nowe przepisy we Włoszech

Kobieta stoi na peronie przed pociągiem
Można zatrzymać pociąg, jeśli jeden z pasażerów ma objawy COVID-19. Wprowadzono nowe przepisy we Włoszech/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

We Włoszech można zatrzymać pociąg, jeśli jeden z pasażerów wykazuje objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Minister zdrowia Roberto Speranza podpisał w poniedziałek nowe rozporządzenie, które zaostrzyło obowiązujące zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii. 

Pociągiem z certyfikatem COVID

Od 1 września we Włoszech bez krajowej przepustki nazywanej „Green Pass” nie można skorzystać z niektórych transportów publicznych, w tym z pociągów dużych prędkości i Intercity. Pasażerowie muszą okazać zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu COVID-19 lub wynik negatywnego testy zrobionego nie dalej niż 48 godzin wcześniej.

Jeżeli ktoś nie będzie posiadał certyfikatu COVID, zostanie odizolowany od reszty pasażerów i opuści stację na następnym przystanku. Grozi mu także wysoka grzywna za bezprawny przejazd.

Włoski rząd zdecydował się jednak na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Do tej pory pasażerowie musieli okazać certyfikat covidowy wraz z biletem w trakcie kontroli. Na mocy najnowszego dekretu w sprawie bezpieczeństwa w transporcie na dużych dworcach kolejowych takich jak w Rzymie, Mediolanie czy Florencji kontrole przepustek będą prowadzone przed wejściem pasażerów do pociągu.

Kobieta

Można zatrzymać pociąg, jeśli pasażer ma objawy COVID-19

To jednak nie koniec zaostrzenia przepisów. Rozporządzenie ministerstw zdrowia i infrastruktury wprowadziło możliwość zatrzymania pociągu, jeśli jeden z pasażerów wykazuje objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W takiej sytuacji policja kolejowa wraz z nadzorem sanitarnym podejmuje niezbędne działania. Zanim pociąg ponownie ruszy, musi zostać odkażony. Dezynfekcja środków transportu musi odbywać się również raz dziennie.

W rozporządzeniu podano także zasady, na jakich mogą działać włoskie taksówki. Wedle nowych zasad, kierowca musi posiadać zieloną przepustkę oraz zasłaniać usta i nos. Ponadto w pojeździe nie może przebywać więcej niż dwóch pasażerów, jeśli nie należą do tej samej rodziny.

Koronawirus we Włoszech

We Włoszech od początku pandemii zarejestrowano 4,87 mln przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarły 133 tys. osoby. We wtorek odnotowano 5 199 nowych infekcji. W całym kraju w pełni zaszczepiło się 43,8 mln osób, co daje 73,6 proc. populacji.

Włochy są państwem, w którym obecnie obowiązują najbardziej surowe przepisy antypandemiczne w całej Europie. Zgodnie z rozporządzeniem włoskiego rządu, które obowiązuje od piątku 15 października 2021 r., pracownik, który wejdzie do miejsca pracy bez przepustki covidowej, może zostać ukarany grzywną od 600 do 1500 euro. Z kolei pracodawcy za brak kontroli grozi kara od 400 do 1000 euro.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.