2 min.
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń

Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń/ Unsplash
Na Węgrzech trwają szczepienia przeciw COVID-19 pięcioma preparatami. Wszystko wskazuje jednak na to, że na efekt trzeba będzie poczekać. 6 marca w kraju tym padł rekord infekcji. Minionej doby potwierdzono tam 7269 nowych przypadków koronawirusa.
Spis treści
Węgry: pięć szczepionek przeciwko COVID-19, w tym rosyjska i chińska
Już od jakiegoś czasu rząd w Budapeszcie krytykuje Unię Europejską za „skandalicznie” powolne procedury zakupów i dostarczania szczepionek przeciw COVID-19, co przyczynia się do opóźnienia odbudowy gospodarczej państw członkowskich. Z tego powodu Węgrzy zdecydowali się na zakup szczepionek poza unijnym mechanizmem.
Obecnie u południowych sąsiadów Słowaków stosowanych jest pięć preparatów, w tym rosyjski Sputnik V i szczepionka chińskiej firmy Sinopharm. Tę ostatnią przyjął m.in. zaszczepiony premier Viktor Orban.
Jak jakiś czas temu informował Pál Völner, sekretarz stanu w węgierskim resorcie sprawiedliwości, tamtejszy rząd chce do czerwca zaszczepić 70 proc. populacji. Do tej pory szczepionkę otrzymało ponad 10 proc. mieszkańców. Jak pokazują ostatnie statystyki (Statista.com), kraj ten jest na czwartym miejscu w Europie, jeśli chodzi o tempo szczepień – po Wielkiej Brytanii, Serbii i Malcie. Dla porównania: Polska stoi odrobinę niżej w tej „klasyfikacji” – poza Węgrami wyprzedza nas jeszcze Islandia i Litwa.
Mimo przedsięwziętych przez węgierskie władze działań mających na celu przyspieszenie kampanii szczepień, w kraju nie spada liczba zakażeń. Wręcz przeciwnie. W sobotę 6 marca padł tam rekord potwierdzonych przypadków koronawirusa.
Rekord zakażeń koronawirusem na Węgrzech
W ciągu ostatniej doby w terenie 10-milionowych Węgier odnotowano 7269 nowych infekcji wirusem SARS-CoV-2. To najwięcej od początku pandemii w tym kraju – wynika z danych opublikowanych na rządowej stronie poświęconej aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Znacznie wzrosła też liczba aktywnych zakażeń: jest ich obecnie ponad 111 tys. 7243 chorych na COVID-19 jest hospitalizowanych, przy czym aż 751 – również najwięcej od początku pandemii – jest podłączonych do respiratora.
Z powodu dramatycznego wzrostu infekcji i zgonów władze Węgier zdecydowały się zradykalizować obostrzenia. Od poniedziałku 8 marca na dwa tygodnie zamknięte zostaną wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii i stacji benzynowych. Nieczynne będą także wszystkie punkty usługowe, z wyłączeniem prywatnych gabinetów lekarskich. Na miesiąc zamknięte zostaną przedszkola i szkoły podstawowe, a zajęcia będą się odbywały w trybie zdalnym.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023