Przejdź do treści

Najmłodsza Polka zaszczepiona na COVID-19. W sieci zawrzało!

Dziewczynka
Najmłodsza Polka zaszczepiona na COVID-19. W sieci zawrzało!/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W mediach społecznościowych poinformowano o 6-letniej Zosi, która w ramach badań klinicznych dostała pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19. Dziewczynka stała się obecnie najmłodszą Polką, która otrzymała preparat chroniący przed chorobą wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Wpis spotkał się jednak z wieloma negatywnymi komentarzami.

Najmłodsza Polka zaszczepiona na COVID-19

Szczepienia na COVID-19 w Polsce przyspieszyły, gdy zostały znacznie poszerzone grupy wiekowe, które mogą otrzymać szczepienie. Ponadto od poniedziałku ruszyły zapisy na podanie preparatu Pfizera dla dzieci w wieku 12-15 lat. Koncern zapowiedział także uruchomienie badań nad szczepieniem u najmłodszych w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. W badaniach wezmą udział dzieci nie tylko m.in. z Finlandii, Hiszpanii czy Stanów Zjednoczonych, ale również z Polski. To rezultat pozytywnych wyników pierwszej fazy badań w tej grupie wiekowej, o czym poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W badaniu, w którym wzięło udział 144 dzieci z USA, wykazano silną odpowiedź układu odpornościowego oraz brak poważnych problemów poszczepiennych.

– Jeśli będą one pozytywne, to rząd również w oparciu o rekomendację Rady Medycznej przy prezesie Mateuszu Morawieckim będzie decydował o dopuszczeniu tej grupy dzieci do szczepień – zaznaczył Dworczyk.

Jedną z najmłodszych osób w naszym kraju, która przyjęła pierwszą dawkę preparatu na COVID-19 jest 6-letnia Zosia. Dziewczynka otrzymała w poniedziałek szczepionkę Pfizera.

„Dzisiaj Zosia lat 6 otrzymała szczepionkę mrna w ramach badania klinicznego Pfizer. Chronimy zdrowie Zosi i dokładamy cegiełkę do walki z pandemią – dzięki dzieciom biorącym udział w badaniu szczepionka będzie zarejestrowana i udostępniona dzieciom na całym świecie!” – zakomunikowała na swoim profilu na Twitterze Elżbieta Brzozowska, wiceprezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka i Fundacji Zdrowie i Edukacja Ad Meritum.

Krytyczne komentarze wobec 6-latki

Wpis Brzozowskiej spotkał się jednak z falą krytyki wobec dziewczynki oraz jej rodziców.

„Eksperymenty na dzieciach”,

„Na ile wystawiłaś fakturę, stawiając na szali zdrowie dziecka?”,

„Auschwitz to przy tym pikuś”,

” (…)  jak można poświęcać dziecko i narażać na ryzyko powikłań”,

Pojawiły się jednak także komentarze osób, które broniły dziewczynki i szczepień.

„Proszę się nie przejmować!”,

„Jestem pełny podziwu dla odwagi rodziców. Dzięki takim postawom idziemy do przodu”,

„Gdyby nigdy dzieciom nie podano szczepionek i leków to do dziś umierały by na polio, gruźlicę, ospę, itd.”.

Do sprawy odniósł się również profil „Szczepimy się” prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu.

„Stosowanie każdego zarejestrowanego leku zgodnie z ChPL nie może być eksperymentem medycznym! Bezpieczeństwo, skuteczność i jakość zostały potwierdzone w procesie rejestracji” – napisano.

Kobieta z niemowlakiem

Badania szczepień na COVID-19 wśród dzieci

Obecnie Pfizer jest jedyną szczepionką dozwoloną dla osób poniżej 18. roku życia. W marcu producent rozpoczął także testy swojej szczepionki u dzieci poniżej 12. roku życia. Wyniki badań spodziewane są w drugiej połowie 2021 roku.

Pfizer nie jest jedyną firmą, który przeprowadza badania szczepionki na COVID-19 wśród dzieci. Amerykański koncern Moderna rozpoczął badania swojego preparatu na dzieciach w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. Najmłodsi otrzymali już pierwsze dawki. Natomiast firma Johnson&Johnson ogłosiła plany badań szczepionki u nastolatków w wieku od 12 do 18 lat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.