Przejdź do treści

Naukowcy alarmują: aby zatrzymać pandemię COVID-19, konieczne może być szczepienie zwierząt

Naukowcy alarmują: aby zatrzymać pandemię COVID-19, konieczne może być szczepienie zwierząt
Naukowcy alarmują: aby zatrzymać pandemię COVID-19, konieczne może być szczepienie zwierząt / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych jako środka ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność” – piszą w najnowszym numerze naukowego pisma „Virulence” naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA.

Zwierzęta domowe a SARS-CoV-2

Eksperci z University of East Anglia (UEA), ośrodka badawczego Earlham Institute w Norwich we wschodniej Anglii i z University of Minnesota w USA postanowili zgłębić temat zarażania się wirusem SARS-CoV-2 przez zwierzęta domowe oraz konieczności zaszczepienia ich przeciw COVID-19.

Jeden z autorów artykułu w „Virulence”, Cock van Oosterhout, profesor genetyki ewolucyjnej na UEA, wskazuje, że psy i koty mogą zarazić się koronawirusem, ale nie są znane przypadki przenoszenia go na ludzi. Jednak naukowcy uważają, że lepiej dmuchać na zimne i poważnie rozważyć szczepienia zwierząt domowych przeciw COVID-19. Szczególnie, że według nich długoterminowe skutki zarażania się przez nich SARS-CoV-2 mogą być bardzo poważne.

Szczepionka

„Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt”

W zeszłym roku rząd Danii wybił miliony norek, gdy okazało się, że setki przypadków COVID-19 w tym kraju były powiązane z wariantami koronawirusa, które rozwinęły się u norek hodowlanych. Według redaktora naczelnego „Virulence” Kevina Tylera „myśląc o zwierzętach domowych, można pomyśleć o tym, czy można by je zaszczepić, by oddalić ten scenariusz”.

Sensowne jest opracowanie szczepionek dla zwierząt domowych po prostu jako środka ostrożności, aby zmniejszyć to ryzyko. Jako ludzkość musimy być przygotowani na każdą ewentualność, jeśli chodzi o koronawirusy. Myślę, że najlepszym sposobem, by to zrobić, jest faktyczne rozważenie rozwoju szczepionek również dla zwierząt” – uważa Cock van Oosterhout.

Dodał, że Rosja „już zaczęła opracowywać szczepionkę dla zwierząt domowych”, choć na razie jest „bardzo mało informacji na ten temat”.

Kobieta w ciąży

„Znaczące długoterminowe zagrożenie”

„Ryzyko jest takie, że wirus zaczyna przechodzić, jak to miało miejsce w przypadku norek, ze zwierzęcia na zwierzę, a następnie zaczyna ewoluować w szczepy specyficzne dla zwierząt, ale potem rozlewają się one z powrotem na populację ludzką i zasadniczo mamy do czynienia z nowym wirusem, który jest pokrewny, ale powoduje, że wszystko zaczyna się od nowa” – podkreśla redaktor naczelny „Virulence”.

Autorzy artykułu zaznaczyli w nim, że ciągła ewolucja wirusa wśród zwierząt, po której następuje przeniesienie go na „podatnych żywicieli ludzkich”, stanowi znaczące, długoterminowe zagrożenie dla zdrowia publicznego.

„SARS-CoV-2 może zakażać się wiele gatunków zwierząt żywicieli: koty, psy, norki oraz inne gatunki dzikie i udomowione, dlatego też szczepienia zwierząt udomowionych mogą być konieczne” – zaznaczają.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.