Naukowcy odkryli gen, który chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Geny tego typu mają też duże znaczenie w innych chorobach

się ten artykuł?
Badacze z Wielkiej Brytanii dokonali przełomowego odkrycia. Znaleźli gen, który stanowi barierę ochronną przeciw COVID-19. Co ciekawe, występuje on częściej w pewnych szerokościach geograficznych.
Ważne odkrycie brytyjskich naukowców
Po raz kolejny podczas pandemii triumfuje nauka. Tym razem cały świat przygląda się odkryciu badaczom z Wielkiej Brytanii pracującym na Newcastle University. Zestawili oni geny pacjentów z bezobjawowym oraz ciężkim przebiegiem COVID-19 (i tych drugich, co ważne, nie występowały choroby współistniejące. Nacisk położyli na geny HLA kodujące, czyli związane z odpornością ludzkie antygeny leukocytarne.
Wyniki badania były bardzo ciekawe. Wykazały, że jeden z genów HLA – HLA-DRB1*04:01 występuje aż trzykrotnie częściej u osób, które przeszły COVID-19 bezobjawowo. Ale to nie wszystko, co ustalili. Odkryli jeszcze, że gen ten najczęściej występuje u mieszkańców północnej i zachodniej Europy. Dr Carlos Echevarria, współautor badania opisanego w piśmie „HLA”, cytowany przez PAP, podkreśla, że to ważne odkrycie, które może wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie przechodzą COVID-19, ale nie mają żadnych objawów choroby.
– Może nas ono doprowadzić do opracowania genetycznych testów wskazujących, kto powinien mieć pierwszeństwo do przyszłych szczepionek. Na poziomie populacyjnym ważne jest, aby to wiedzieć. Jeśli bowiem wiele osób jest odpornych i będą one miały COVID-19 bez objawów, będą ryzykowały przeniesienie wirusa na innych” – dodaje.
Nie tylko walka z COVID-19
Geny HLA, które wzięli pod lupę badacze, odgrywają dużą rolę nie tylko w terapii COVID-19, ale również w leczeniu wielu innych chorób, np. stwardnienia rozsianego, które częściej występuje na północy.
Do tej pory eksperci uważali, że w dużej mierze ma to związek z niedoborem witaminy D, ale teraz wiadomo już, że prawdopodobieństwo zachorowania na SM rośnie u osób, u których występuje gen DRB1*15:01 – a te głównie zamieszkują północ Europy.
Brytyjscy naukowcy nie kończą jednak na tym swoich badań, mają badać jeszcze szerzej tę kwestię. Trzymamy kciuki i będziemy się przyglądać im dalszych odkryciom!
Źródło: „HCL”/ PAP
Zobacz także

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Czarny grzyb” atakuje pacjentów z COVID-19. Liczba zainfekowanych osób rośnie

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości
