2 min.
Naukowcy odkryli nowego koronawirusa u nietoperzy w Tajlandii. Jest bardzo podobny do SARS-CoV-2

Naukowcy odkryli nowego koronawirusa u nietoperzy w Tajlandii. Jest bardzo podobny do SARS-CoV-2/ Pexels
U nietoperzy w tajlandzkim rezerwacie przyrody naukowcy odkryli nowy typ koronawirusa, który jest bardzo podobny do SARS-CoV-2. Uważają, że podobne wirusy mogą być obecne u nietoperzy w wielu krajach i regionach Azji.
Nowy koronawirus u nietoperzy
Międzynarodowy zespół naukowców prowadzony przez Lin-Fa Wang z Uniwersytetu w Singapurze odkrył nowego wirusa, którego nazwano RacSC203. O swoich badaniach eksperci poinformowali na łamach czasopisma naukowego „Nature Communications”. Jak tłumaczą, nowy patogen wykazuje 91,5 proc. podobieństwa względem kodu genetycznego SARS-CoV-2. Odkrycia dokonano u nietoperzy w rezerwacie dzikiej przyrody we wschodniej Tajlandii.
Autorzy badania – choć pobieranie próbek było ograniczone – są przekonani, że koronawirusy „o wysokim stopniu pokrewieństwa genetycznego z SARS-CoV-2 występują u nietoperzy w wielu krajach i regionach Azji”. Obszar ten obejmuje Japonię, Chiny i Tajlandię – wymieniają w raporcie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
RacSC203 może przenieść się na ludzi?
Wcześniejsze badania sugerowały, że SARS-CoV-2, zanim rozprzestrzenił się na ludzi, pojawił się u zwierząt, najprawdopodobniej nietoperzy. W przypadku RacSC203 naukowcy zwracają uwagę na inny kształt białka kolca. W takiej formie wirus ten nie jest w stanie zarazić człowieka. Niewykluczone jednak, że może zakażać przez nosiciela pośredniego i w tym czasie mutować, stając się nowym zagrożeniem dla ludzkości.
Naukowcy przyjrzeli się również przeciwciałom występującym u nietoperzy i łuskowców w Tajlandii. W badaniach stwierdzili, że te są w stanie zneutralizować koronawirusa, z którym walczy obecnie cały świat. Jest to zatem kolejny dowód na to, że wirusy podobne do SARS-CoV-2 krążą w Azji Południowo-Wschodniej.
Podeślij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023