Przejdź do treści

Naukowcy ostrzegają: utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować

Naukowcy ostrzegają: utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować
Naukowcy ostrzegają: utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Do tej pory uścisk dłoni czy przytulenie na powitanie nie były zalecane ze względów epidemicznych. Ale być może to się zmieni, bo eksperci alarmują: utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa.

Brak fizycznego kontaktu niebezpieczny

Niestety pandemia spowodowała, że swobodny kontakt fizyczny z rodziną czy przyjaciółmi, chociażby przytulanie czy nawet uścisk ręki, stał się niemożliwy albo bardzo ryzykowny. Naukowcy z Uniwersytetu Swansea, którzy zajmują się psychologią i zarządzaniem zespołami, Kimberly Dienes i Simon Nicholas Williams, postanowili przyjrzeć się temu, jakie to może mieć skutki.

Utrata swobodnego kontaktu może być szkodliwa dla całego społeczeństwa w sposób, którego nie da się zrekompensować” – przekonują.

Wydaje ci się, że przecież takie kontakty możemy zrekompensować sobie w gronie domowników? Niestety Dienes i Nicholas podkreślają, że to niemożliwe. Według nich, warto wracać do naszych starych nawyków, takich jak pocałunek na przywitanie z przyjaciółką czy spontaniczne przytulanie, jak tylko pandemia będzie pod kontrolą.

„Korzyści przeważają nad zagrożeniami”

Badacze mają solidne argumenty swojej teorii. Zaznaczają, że dotyk już od pierwszych chwil życia wzmacnia odporność, ale również buduje więź z bliskimi oraz redukuje stres

Istnieją kultury, w których przytulanie, uściski dłoni i gromadzenie się w grupach obowiązywały przez wieki. Budowały więzi w ramach danej społeczności. Dają szereg korzyści psychologicznych, społecznych i biologicznych” – przekonują eksperci.

Naukowcy podkreślają, że rytuały związane z dotykiem to podstawa do znalezienia równowagi między „starą” i „nową” normalnością.

„Może się okazać, że kiedy już będzie to mniej niebezpieczne, długoterminowe korzyści uścisku dłoni przeważą nad zagrożeniami” – twierdzą.


Źródło: The Conversation

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.