Koronawirus w Polsce to mieszanka wielu typów. Jaki dominuje? Naukowcy z Poznania znają odpowiedź

się ten artykuł?
Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu zbadali sekwencje wirusa obecne w Polsce. Donoszą, że w kraju krąży mieszanka różnych typów SARS-CoV-2, jednak w porównaniu do innych europejskich krajów zdecydowanie przeważa jeden z nich. Co to oznacza?
Pierwsze takie badania w kraju
Naukowcy z Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu jako pierwsi w kraju zbadali wszystkie pełne sekwencje genomów wirusa SARS-CoV-2 wyodrębnionych dotychczas w Polsce.
Jak poinformowała Agnieszka Możejko, koordynatorka ds. badań w poznańskim Instytucie, badacze „porównali 90 sekwencji, czyli struktur materiału genetycznego SARS-CoV-2 izolowanego w Polsce, z 42 tysiącami sekwencji izolatów (kultur wirusa przechowywanych w laboratorium w celach doświadczalnych) dostępnymi w międzynarodowej bazie danych GISAID, która zbiera dane o wszystkich poznanych dotąd sekwencjach genomów wirusów grypy oraz SARS-CoV-2 w skali całego świata”. „Rodzime” sekwencje pochodzą z kilku krajowych ośrodków naukowych.
Jakie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez polskich badaczy?
W Polsce obecna jest mieszanka typów i podtypów wirusa
„Ocena sekwencji izolowanych w Polsce koronawirusów jasno wskazuje, że mamy w kraju do czynienia z genetyczną mieszanką wielu typów i podtypów wirusa SARS-CoV-2, która zapewne jest wynikiem transferu patogenu z różnych lokalizacji geograficznych. Bez wnikliwego wywiadu epidemiologicznego niemożliwe jest określenie, z jakiego kraju pochodzi dany przypadek transmisji i kiedy do niego mogło dojść” – ogłosili genetycy.
Dlaczego jest to istotna wiadomości? Otóż kompletne informacje na temat podtypów wirusów obecnych w danej populacji są ważne dla epidemiologii medycznej, rozpoznawania zakażeń i zapobiegania im.
„Przypisanie wyizolowanego wirusa do głównych typów zidentyfikowanych w Europie jest pierwszym krokiem w takich przedsięwzięciach, ale tylko sekwencjonowanie całego materiału genetycznego wirusa pozwala na wykrycie nowych mutacji specyficznych dla tej populacji. Jest to niezbędne do rekonstrukcji lokalnych szlaków rozprzestrzeniania się infekcji i identyfikacji nieudokumentowanych lokalnych źródeł zakażenia. Ponadto dostęp do informacji o zmienności szczepów występujących w Polsce pozwoli na dostosowanie przyszłych terapii czy szczepionek do specyfiki zakażeń w polskiej populacji” – wyjaśnili badacze.
W Europie inne typy wirusa niż w Azji
Jednocześnie genetycy poinformowali, że koronawirus, który doprowadził do pandemii w Europie, należy do sześciu powszechnych typów genetycznych: L, V i S (przeważających w próbkach z Wuhanu) oraz G, GH i GR (dominujących w krajach europejskich).
Agnieszka Możejko poinformowała, że większość polskich próbek należy do typu G: GR, G, GH i GHI. W porównaniu z innymi europejskimi krajami nad Wisłą znaczącą przewagę ma typ GR.
„Nadreprezentacja poszczególnych typów genetycznych koronawirusa w poszczególnych wybuchających ogniskach zakażenia wcale nie świadczy o szczególnym kierunku ewolucji wirusa w danej lokalizacji, ale jest efektem transferu wirusa, jego gwałtownego namnożenia oraz wybiórczego pobierania próbek z poszczególnych miejsc” – wyjaśniła Możejko.
Polecamy

Czym jest pełzak czerwonki? Objawy i leczenie pełzakowicy

Czym jest adenowirus? Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Oszustwa „na legionellę”. Służby przestrzegają przed osobami, które oferują „dezynfekcję wody”
