3 min.
Naukowcy zalecają opóźnienie podania drugiej dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu

Naukowcy zalecają opóźnienie podania drugiej dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu/ iStock
Kanadyjscy naukowcy twierdzą, że w perspektywie krótkoterminowej podanie drugiej dawki preparatu Pfizera i BioNTechu przynosi niewielkie korzyści. Zalecają, by zaszczepić większą liczbę osób pierwszą dawką. „Biorąc pod uwagę obecny niedobór szczepionek, odroczenie podawania drugiej dawki jest kwestią bezpieczeństwa narodowego” – piszą dr Danuta Skowronski i dr Gaston De Serres.
Należy opóźnić podanie drugiej dawki szczepionki?
Naukowcy z Kanady dr Danuta Skowronski z Centrum Kontroli Chorób Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver i dr Gaston De Serres z Instytutu Zdrowia Publicznego w Quebec wzywają, by opóźnić podanie drugiej dawki szczepionki Pfizera i BioNTechu. Powołują się na dane, jakie uzyskali z dokumentów firmy Pfizer przesłanych do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Badacze stwierdzili, że podanie drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w krótkim okresie wydaje się przynosić niewielkie korzyści. Jak wyjaśniają, szczepionka ma skuteczność 92,6 proc. już po pierwszej dawce.
„Przy tak wysokim stopniu ochrony pierwszą dawką korzyści wynikające z ograniczonej podaży szczepionki można zmaksymalizować poprzez odroczenie podawania drugiej dawki do czasu, gdy wszyscy członkowie priorytetowych grup otrzymają co najmniej jedną dawkę” – napisali dr Danuta Skowronski i dr Gaston De Serres w liście opublikowanym w środę w czasopiśmie naukowym „The New England Journal of Medicine”.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Kwestia bezpieczeństwa narodowego”
Eksperci zaznaczyli również, że choć może istnieć niepewność co do czasu trwania ochrony przy pojedynczej dawce, podanie drugiej dawki miesiąc później przyniosło „niewielką dodatkową korzyść w krótkim okresie”. Uwzględniając niedobór szczepionek na całym świecie, stwierdzili, że większe korzyści płyną z zaszczepienia jak najwięcej osób pierwszą dawką.
„Biorąc pod uwagę obecny niedobór szczepionek odroczenie podawania drugiej dawki jest kwestią bezpieczeństwa narodowego i jeżeli problem zostanie zignorowany to z pewnością odnotujemy tej zimy tysiące związanych z COVID-19 zgonów i hospitalizacji, których można by było uniknąć poprzez pierwszą dawkę szczepionki” – podkreślają badacze.
Jak wskazali naukowcy, odkrycia te są również podobne do skuteczności pierwszej dawki (92,1 proc.) zgłoszonej dla szczepionki Moderny. Agencja Reutera podaje, że Pfizer odpowiedział na list Skowroński i Serres, zaznaczając, że firma nie przebadała jeszcze efektów alternatywnego dozowania szczepionki. Decyzja o konkretnym harmonogramie szczepień należy więc do krajowych władz medycznych.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Ekspert: Szczepionka przeciw COVID-19 będzie musiała być powtarzana. Tak jak w przypadku grypy

Zaskakujące odkrycie u kobiety w ciąży zaszczepionej przeciw COVID-19. „To pierwszy na świecie przypadek, w którym potwierdzono możliwość takiego transferu przeciwciał”

Można szczepić nadwyżkami z fiolek szczepionek przeciwko COVID-19 – ogłosiło Ministerstwo Zdrowia
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023