Przejdź do treści

Naukowcy zamienili wirusa w „konia trojańskiego”. Tak w przyszłości może wyglądać terapia nowotworów

Wirus, który stał się „koniem trojańskim”. Nowa technologia dostarcza nadzieję na skuteczne terapie nowotworów i innych schorzeń
Wirus, który stał się „koniem trojańskim”. Nowa technologia dostarcza nadzieję na skuteczne terapie nowotworów i innych schorzeń / Pexels.com, Polina Tankilevitch
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nowa technologia stworzona przez naukowców z Zurychu ma potencjał leczenia nowotworów, a także – dostarczania szerokiej gamy tzw. leków biologicznych, czyli silnych leków na bazie białek, które w innym przypadku byłyby zbyt toksyczne. W przyszłości może nawet stanowić terapię COVID-19. „Zmniejszyłoby to koszty, dostępność terapii COVID-19, a także poprawiło dostarczanie szczepionek metodą inhalacji” – podkreśla badaczka Sheena Smith.

Nowa technologia walki z nowotworami

Jak podaje Medicalexpress, badaczom z Uniwersytetu w Zurychu (UZH) udało się zmodyfikować adenowirusa (powszechny wirus układu oddechowego), tak aby dostarczał lek przeciwnowotworowy bezpośrednio do chorych komórek. To sprawia, że jego dzialanie można porównać do… „konia trojańskiego”. Co ważne, ma sporą przewagę nad chemioterapią lub radioterapią: nie szkodzi zdrowym komórkom.

Czy to oznacza, że dzięki nowej technologii guz „zwalcza się sam”? W pewnym sensie tak jest. Jak czytamy w Medicalexpress, nowa technologia opiera się m.in. na przekierowywaniu adenowirusów do konkretnych części ciała, żeby w pewnym sensie ukryć je przed układem odpornościowym. Guzy pokonywane są więc przez organizm od wewnątrz, wytwarzając przeciwciała czy cytokiny.

„Oszukujemy guza, aby sam się wyeliminował poprzez produkcję środków przeciwnowotworowych w jego własnych komórkach” – wyjaśnia badaczka Sheena Smith.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

SHREAD – co to za technologia?

Naukowcy z UZH nazywają swoją technologię SHREAD: SHielded, REtargetted ADenovirus. Mają już oni na swoim koncie pierwsze sukcesy. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu spowodowali, że guz w sutku myszy wytworzył samodzielnie przeciwciało przeciw rakowi piersi. Po upływie kilku dni badacze zauważyli ciekawą zależność: w guzie powstało więcej przeciwciał niż wtedy, kiedy lek był wstrzyknięty bezpośrednio.

Badacze zaznaczają jednak, że nowa technologia może nieść za sobą o wiele więcej korzyści niż tylko skuteczna terapia raka piersi. W przyszłości może dostarczać wiele rożnych leków biologicznych. Są to silne substancje na bazie białek, które podawane „tradycyjną” metodą mogłyby być zbyt toksyczne dla organizmu – dzięki SHREAD jednak nie stanowiłyby zagrożenia. Za jakiś czas nowa technologia może nawet być stosowana w terapii COVID-19.

„Zmniejszyłoby to koszty, zwiększyło dostępność terapii COVID-19, a także poprawiło dostarczanie szczepionek metodą inhalacji” – podkreśla Smith.


Źródło: Medicalexpress

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.