2 min.
„Nawet co dwudziesty przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce może dotyczyć tzw. brytyjskiej mutacji” – mówi Adam Niedzielski

Brytyjska odmiana COVID-19 / gettyimages
„Najprawdopodobniej nawet 5 procent przypadków koronawirusa w Polsce to bardziej zaraźliwa mutacja brytyjska” – uważa minister zdrowia, Adam Niedzielski. Tak wynika z najnowszych badań przesiewowych, które przeprowadzono na nauczycielach.
Brytyjski wariant koronawirusa w Polsce
Znane są wyniki badań związanych z jedną z mutacji koronawirusa. Przebadano mniej więcej 200 próbek, pochodzących przede wszystkim z badań przesiewowych wśród nauczycieli. Wśród nich potwierdzono osiem przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa.
„Osiem sztuk wskazuje, że wirus jest obecny na skalę populacyjną. O ile potraktujemy, że jest to reprezentatywne, to wychodzi mniej więcej 5 procent. Zakładamy, że 5 procent przypadków jest generowanych w Polsce przez mutację brytyjską” – wyjaśnia Adam Niedzielski.
I dodaje, że jeśli chodzi o kwestię badania szczepów wirusa, które są obecne w kraju, to postawiono na rozwiązanie systemowe. Pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pyrcia z ośrodka małopolskiego są realizowane badania: próbki nie są pobierane lokalnie, ale z całego kraju. Monitoring zmienności i ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce prowadzony jest przez Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Ten wirus po prostu jest obecny i podejrzenie jest takie, że będzie stopniowo zwiększał swój procentowy udział” – dodał minister zdrowia.
W najbliższych dniach znane będą wyniki badań kolejnych partii próbek.
Co wiemy o nowych wariantach koronawirusa?
Warianty koronawirusa, które są bardziej zaraźliwe niż oryginalny, zaobserwowano po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii (znany jako B.1.1.7) i w Afryce Południowej (znany jako B.1.351). Wykazano także, że brytyjski wariant koronawirusa jest najgroźniejszy oraz najszybciej się rozprzestrzenia.
Pierwszy przypadek zakażenia brytyjską mutacją wirusa SARS-CoV-2 w Polsce wykryto pod koniec stycznia br. u chorego z województwa małopolskiego.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.03.2023
„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

31.03.2023
Uważano, że jest karą za zepsucie moralne. Chorym podawano opium i kamienie szafiru. Jak kiedyś leczono dnę moczanową

31.03.2023
Aktywność może być praktykowana nie po to, żeby „wyglądać”, a żeby „się czuć” – dobrze i zdrowo. Jak nie zrezygnować z siłowni po miesiącu

29.03.2023