Przejdź do treści

Nawet łagodny przebieg COVID-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi – wynika z badania naukowców

Nawet łagodny Covid-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi - wynika z badania naukowców
Nawet łagodny Covid-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi - wynika z badania naukowców / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Nasze odkrycia sugerują potencjalny długoterminowy wpływ COVID-19 na młodych, stosunkowo zdrowych dorosłych, o których zwykło się myśleć, że są w miarę bezpieczni, jeśli chodzi o koronawirusa – podkreśla dr Ratchford z Appalachian State University (USA).

Nawet łagodny przebieg COVID-19 niebezpieczny

Do tej pory sądzono, że dla młodych osób COVOD-19 raczej nie stanowi dużego zagrożenia. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie pewne. Naukowcy, z dr Steve’em Ratchfordem na czele, przebadali młodych dorosłych pacjentów 3-4 tygodnie po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Wykonano im szereg badań, takich jak USG tętnicy szyjnej czy analizę fali tętna tej tętnicy.

Wyniki badacze porównali z grupą kontrolną (młodzi dorośli, którzy nie przebyli zakażenia SARS-CoV-2). Badania wykazały, że jeszcze długo po chorobie utrzymuje się u nich zwiększona sztywność tętnic, która może wpływać na stan serca. Chodzi o naczynia w całym ciele, w tym tętnicę szyjną, która zaopatruje mózg w krew.

– Oznacza to, że u młodych, zdrowych ludzi nawet łagodny przebieg COVID-19 może zwiększać ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych – podkreślają autorzy publikacji.

Czyni go to podobnym do schorzeń i dolegliwości, które także powodują zmiany w sztywności tętnic utrzymujące się długo po ustąpieniu objawów. Są to między innymi:

Martwe urodzenia na świecie

Badania ciąg dalszy

Nasze odkrycia sugerują potencjalny długoterminowy wpływ Covid-19 na młodych, stosunkowo zdrowych dorosłych, o których zwykło się myśleć, że są w miarę bezpieczni, jeśli chodzi o koronawirusa – zaznacza naukowiec.

Na tym jednak badanie się nie skończyło. Dodatkowo, przez pół roku, badacze będą ciągle obserwować stan tętnic pacjentów, którzy przeszli COVID-19. W przyszłości dr Ratchford ma w planach podobne badania, ale na grupie starszych osób, którzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 oraz częściej chorują na schorzenia współistniejące, np. choroby serca.


Źródło: PAP

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.