Nawet łagodny przebieg COVID-19 może mieć długotrwały wpływ na zdrowie młodych ludzi – wynika z badania naukowców

się ten artykuł?
– Nasze odkrycia sugerują potencjalny długoterminowy wpływ COVID-19 na młodych, stosunkowo zdrowych dorosłych, o których zwykło się myśleć, że są w miarę bezpieczni, jeśli chodzi o koronawirusa – podkreśla dr Ratchford z Appalachian State University (USA).
Nawet łagodny przebieg COVID-19 niebezpieczny
Do tej pory sądzono, że dla młodych osób COVOD-19 raczej nie stanowi dużego zagrożenia. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie pewne. Naukowcy, z dr Steve’em Ratchfordem na czele, przebadali młodych dorosłych pacjentów 3-4 tygodnie po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Wykonano im szereg badań, takich jak USG tętnicy szyjnej czy analizę fali tętna tej tętnicy.
Wyniki badacze porównali z grupą kontrolną (młodzi dorośli, którzy nie przebyli zakażenia SARS-CoV-2). Badania wykazały, że jeszcze długo po chorobie utrzymuje się u nich zwiększona sztywność tętnic, która może wpływać na stan serca. Chodzi o naczynia w całym ciele, w tym tętnicę szyjną, która zaopatruje mózg w krew.
– Oznacza to, że u młodych, zdrowych ludzi nawet łagodny przebieg COVID-19 może zwiększać ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych – podkreślają autorzy publikacji.
Czyni go to podobnym do schorzeń i dolegliwości, które także powodują zmiany w sztywności tętnic utrzymujące się długo po ustąpieniu objawów. Są to między innymi:
- choroba Kawasakiego,
- gorączka reumatyczna,
- zapalenie płuc,
- zakażenie Helicobacter pylori ,
- toczeń.
Badania ciąg dalszy
– Nasze odkrycia sugerują potencjalny długoterminowy wpływ Covid-19 na młodych, stosunkowo zdrowych dorosłych, o których zwykło się myśleć, że są w miarę bezpieczni, jeśli chodzi o koronawirusa – zaznacza naukowiec.
Na tym jednak badanie się nie skończyło. Dodatkowo, przez pół roku, badacze będą ciągle obserwować stan tętnic pacjentów, którzy przeszli COVID-19. W przyszłości dr Ratchford ma w planach podobne badania, ale na grupie starszych osób, którzy są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 oraz częściej chorują na schorzenia współistniejące, np. choroby serca.
Źródło: PAP
Zobacz także

Nie częściej niż raz na 7 dni. Zmiana w zapisach na testy na koronawirusa: „Dużo ludzi chce wykonywać testy co 3 dni”

„Dzieci w izolacji mogły się nauczyć tego, co dorośli: skupienia się na sobie, zastanowienia się co lubi, organizowania własnego czasu albo nauczyły się po prostu nudzić”

„Jestem porównywany do SS-mana”. Młody Ratownik mówi „dość” antycovidowcom
Polecamy

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości
