2 min.
Nie należy stosować iwermektyny do leczenia COVID-19 – ostrzega WHO

Iwermektyna miała być „cudownym lekiem" na koronawirusa, jednak jej skuteczności nie udało się do tej pory się potwierdzić / Getty
Iwermektyna miała być „cudownym lekiem” na koronawirusa, jednak jej skuteczności nie udało się do tej pory się potwierdzić. Po przeanalizowaniu badań WHO ostrzega, że popularnego środka przeciwpasożytniczego nie należy stosować do leczenia COVID-19.
Mit „cudownego” leku obalony?
Miała zmniejszać śmiertelność, konieczność hospitalizacji i użycia respiratora, a także skracać czas trwania infekcji wywołanej SARS-CoV-1. Pierwsze doniesienia na temat skuteczności iwermektyny w walce z COVID-19 pojawiły się już wiosną 2020 roku. Specyfik szybko został okrzyknięty „cudownym lekiem” na koronawirusa. Podobnie jednak jak w przypadku innych „działających cuda” medykamentów – nie udało się do tej pory dowieść jego przydatności w leczeniu chorych.
Iwermektyna, przed pandemią stosowana głównie w leczeniu chorób pasożytniczych i trądziku różowatego, została wzięta pod lupę grupy ekspertów z WHO. Przeanalizowali oni 16 badań dotyczących stosowania tej substancji w leczeniu infekcji koronawirusowych. Niestety – według Światowej Organizacji Zdrowia – choć badania laboratoryjne wykazały antywirusowe działanie iwermektyny i potencjalną skuteczność przeciw SARS-CoV-2, badania kliniczne nie udowodniły jednoznacznie korzyści z jej stosowania. Z tego powodu WHO odradza podawanie środka w infekcjach koronawirusowych.
„Popularny lek przeciwpasożytniczy iwermektyna nie powinien być stosowany do leczenia Covid-19 poza badaniami klinicznymi” – czytamy w komunikacie.
Tym samym WHO potwierdziła rekomendacje wydane przed kilkoma dniami (22 marca) Europejską Agencję Leków (EMA). Ta ostatnia również uznała, że pozytywne działanie iwermektyny w leczeniu COVID-19 nie zostało wystarczająco udowodnione. Agencja wezwała do przeprowadzenia dalszych, lepiej zaprojektowanych badań, zwracając uwagę, że w początkowych laboratoryjnych testach, które zapoczątkowały zainteresowanie tym środkiem, stosowano znacznie większe jego dawki niż te zwykle stosowane u ludzi.
Leczenie COVID-19 – rekomendacje WHO
Światowa Organizacja Zdrowia odradza stosowanie także innych substancji, które w doniesieniach mediów były przedstawiane jako „przełomowe” w leczeniu COVID-19. Mowa o:
- hydroksychlorochinie – używanej m.in. jako lek na malarię i w chorobach reumatoidalnych;
- lopinawirze z rytonawirem – kombinacji leków przeciwwirusowych wykorzystywanych do leczenia osób zakażonych HIV.
Dotychczas zaleca stosowanie w zasadzie tylko deksametazonu i innych kortykosterydów w przypadku pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Warunkowo u hospitalizowanych pacjentów można korzystać z:
- remdesiwiru – jako uzupełnienie do standardowej terapii,
- niskich dawek leków przeciwzakrzepowych.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023