Przejdź do treści

Nie wierzysz w skuteczność szczepień przeciwko COVID-19? „Możesz mieć depresję” – mówią naukowcy

Depresja a wiara w skuteczność szczepień / pexels
Depresja a wiara w skuteczność szczepień / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Osoby mające depresję częściej niż inni wierzą w fake newsy na temat szczepionek” – wynika z nowego badania opublikowanego w „Journal of the American Medical Association Network Open”. Ankietowani odpowiadali na pytania typu: „czy szczepionki COVID-19 zawierają mikroczipy, które mogą śledzić ludzi?” albo „czy szczepionki COVID-19 zmienią ludzkie DNA?”. 

Depresja a zaufanie do szczepień

„Depresja sprawia, że chorujący na nią ludzie postrzegają świat inaczej” – uważa główny autor badania, dr Roy Perlis, psychiatra z Massachusetts General Hospital w Bostonie.

W komunikacie wydanym przez szpital badacz wyjaśnia:

„Niektórym osobom z depresją świat wydaje się szczególnie niebezpiecznym miejscem. Zastanawialiśmy się, czy ludzie, którzy postrzegają świat w ten sposób, mogą być również bardziej podatni na błędne informacje dotyczące szczepionek. Bo logiczne jest, że jeśli twoim zdaniem świat jest niebezpiecznym miejscem, możesz być bardziej skłonny w to, by uwierzyć w zagrożenie ze strony szczepionek”.

W badaniu wzięło udział 15 400 pełnoletnich Amerykanów, którzy między majem a lipcem 2021 r. udzielili swoich odpowiedzi w ankiecie internetowej grupy badawczej „The COVID States Project”.

Ankietowani na początku wypełnili kwestionariusz na temat samopoczucia, a następnie odpowiedzieli na pytania dotyczące szczepionek przeciw COVID-19, m.in.: „czy szczepionki COVID-19 zawierają mikroczipy, które mogą śledzić ludzi?”, „czy szczepionka COVID-19 zawiera tkankę płuc abortowanych płodów?” oraz „czy szczepionki COVID-19 mogą powodować niepłodność, co utrudnia zajście w ciążę?”.

Jennifer Aniston odcina się od niezaszczepionych znajomych

Depresja a fake newsy

Badanie pokazało, że poziom depresji wśród ankietowanych osób był przynajmniej trzykrotnie wyższy niż przed pandemią. Osoby, które miały objawy depresji, były natomiast ponad dwa razy bardziej skłonne do tego, by uznać za prawdziwe co najmniej jeden z czterech wymienionych w ankiecie fake newsów na temat szczepionek. Osoby te były również o połowę mniej skłonne do tego, by się zaszczepić.

Po dwóch miesiącach badacze poprosili 2800 osób uczestniczących w pierwszym kwestionariuszu o wypełnienie kolejnej ankiety. Wyniki pokazały, że osoby, które w pierwszym badaniu miały objawy depresji, były aż dwukrotnie bardziej skłonne – niż osoby bez takich objawów – do poparcia większej liczby fake newsów na temat szczepionki niż w pierwszym badaniu. Ich niechęć do szczepień pogłębiła się więc jeszcze bardziej. 

„Mimo, że nie możemy stwierdzić, że to depresja spowodowała podatność na fake newsy, analizując dane z drugiego badania wiemy przynajmniej, że depresja pojawiła się przed podatnością na dezinformację. Oznacza to, że to nie fałszywe informacje pogarszały nastrój uczestników badania” – tłumaczył dr Roy Perlis.

Badacze dodają, że związek między depresją a wiarą w fake newsy nie wynikał z otrzymywania wiadomości z różnych źródeł i nie ograniczał się do osób o określonych przekonaniach politycznych czy grup demograficznych.

„Wyniki badania sugerują, że zajmując się wyjątkowo wysokim poziomem depresji podczas COVID-19, możemy zmniejszyć podatność ludzi na dezinformację” – wyjaśnił dr Perlis.

 

Źródło: Association of Major Depressive Symptoms With Endorsement of COVID-19 Vaccine Misinformation Among US Adults [https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2788284].

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Tradycyjne zastrzyki pójdą w zapomnienie? Naukowcy sięgnęli po innowacyjną metodę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Kobieta siedzi na łóżku

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Pacjent dostawał co najmniej pięć dawek whisky i czternaście dawek rycyny – jak kiedyś leczono grypę

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

„Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Dzieci i nastolatki po COVID-19 mają większe szanse na rozwój cukrzycy? Nowe badanie nie pozostawia złudzeń

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Nie ma leku i szczepionek na małpią ospę

W szpitalach nie ma leku dla chorych na małpią ospę, brakuje też szczepionek dla lekarzy. Rzecznik Praw Lekarza apeluje do ministra