Przejdź do treści

Nie zaszczepiłaś się? Mogą do ciebie dzwonić! Minister Zdrowia zapowiada telefony do niezaszczepionych

Minister Zdrowia zapowiada akcję telefonowania do osób niezaszczepionych
Minister Zdrowia zapowiada akcję telefonowania do osób niezaszczepionych / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Minister Zdrowia podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiedział akcję telefonowania do osób niezaszczepionych przeciwko koronawirusowi. „W najbliższym czasie zostanie wykonane blisko milion połączeń” – ogłosił Adam Niedzielski.

Akcja telefonowania do niezaszczepionych

Szef resortu zdrowia poinformował, że akcja dzwonienia do osób niezaszczepionych związana jest ze spadkiem zainteresowania szczepieniami w ostatnich tygodniach. „Mówiłem, że czerwiec będzie miesiącem, kiedy dojdzie do pewnego przesilenia, kiedy ludzie nie będą czekali na szczepienia, tylko szczepienia na ludzi. Uruchamiamy różne instrumenty, które mają zachęcić do szczepienia” – powiedział Adam Niedzielski.

W ten sposób rząd chce zachęcić sceptyków do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

„Od dziś zaczynamy akcje dzwonienia do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły” – poinformował Adam Niedzielski na piątkowej konferencji prasowej w Białymstoku.

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że decyzja ta oznacza wykonanie w blisko miliona połączeń.

„Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili. Chcemy dać im możliwość; nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytania, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta” – wyjaśnił minister.

Niedzielski tłumaczył, że akcja telefonowania do niezaszczepionych ma doprowadzić do tego, że nabędziemy odporność populacyjną. „Przypominam, że wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu Delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo ono chroni w ponad 90 proc. przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem (COVID-19 – przyp. red.)” – mówił minister.

Szczepienia w aptekach i galeriach handlowych

W czerwcu pojawiła się możliwość przyjęcia swojej dawki w aptece. Do programu zgłosiło się już ok. 450 aptek z całej Polski, ale rząd zachęca, by kolejne punkty włączyły się w akcję szczepień. „Wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia” – ogłosił na konferencji minister Michał Dworczyk. Kwalifikację do programu otrzymają apteki ogólnodostępne.

Niedługo nie tylko w przychodniach i aptekach będziemy mogli się zaszczepić. Ruszył pilotażowy program akcji szczepienia w galeriach handlowych. Uruchomionych zostało na razie osiem pilotażowych punktów szczepień na terenie centrów handlowych. Znajdują się one obecnie w Płocku, Bytomiu, Warszawie, Opolu, Markach, Łodzi, Zabrzu i Toruniu.

Wybierasz się na zakupy? Przy okazji możesz się zaszczepić przeciw COVID-19

Szczepienia w Polsce – ile osób jest zaszczepionych?

Według najnowszych danych, w Polsce wykonano dotąd dokładnie 27 621 910 szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson jest 12 052 910 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 148 655. Najwięcej osób zaszczepionych jest w województwie mazowieckim – 21 085.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.