3 min.
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia COVID-19. Pokazują to najnowsze badania

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko wystąpienia COVID-19. Potwierdzają to najnowsze badania/ Unsplash
Najnowsze
02.03.2021
„Stereotypowe oczekiwania dotyczące płci ograniczają potencjał dzieci” – alarmuje Magda Korczyńska, autorka bloga „Jak wychowywać dziewczynki”
02.03.2021
Polski rząd rozważa zakup chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Nie będzie to jednak proste
02.03.2021
Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak
02.03.2021
Kąpiel kwasowęglowa – rodzaje, wskazania, działanie, cena
02.03.2021
Endometrioza a ciąża. Jak zostać mamą przy endometriozie?
Brytyjscy naukowcy potwierdzają. Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko COVID-19. „Nasze wyniki pokazują potencjalne korzyści suplementacji witaminy D u osób zagrożonych niedoborem witaminy D” – podsumował autor badań prof. David Thickett z Uniwersytetu w Birmingham.
Spis treści
Badanie próbek zarażonych koronawirusem
Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham ustalili w swoich badaniach, że niedobór witaminy D jest znaczący przy zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze przeanalizowali próbki krwi od 392 pracowników służby zdrowia zatrudnionych w maju 2020 r. Próbki początkowo zostały przetestowane pod kątem obecności przeciwciał SARS-CoV-2. Następnie poddano je testom w celu ustalenia stężenia witaminy D. Jakie były wyniki?
Spośród 392 pracowników ponad połowa (55 proc.) miała przeciwciała SARS-Cov-2, co wskazuje, że zostali zakażeni wirusem. W sumie 61 osób ( 15,6 proc.) miało niedobór witaminy D. Poziomy witaminy D były znacznie niższe u młodszych i męskich pracowników oraz u osób z wysokim BMI – jak czytamy na stronie uczelni prowadzącej badania.
Ponadto aż 72 proc. pracowników zakażonych koronawirusem wykazało niedobór witaminy D.
Niedobór witaminy D a koronawirus
Ustalono również, że pracownicy medyczni z niedoborem witaminy D częściej zgłaszali takie objawy jak ból ciała i gorączka. To nie jedyne badanie, w którym naukowcy starali się znaleźć zależność między witaminą D a koronawirusem. Do podobnych ustaleń doszli naukowcy z Uniwersytetu w Hohenheim oraz badacze z Louisiana State University Health Sciences Center w Nowym Orleanie.
„Nasze dane uzupełniają pojawiające się dowody z badań w Wielkiej Brytanii i na całym świecie, że osoby z ciężkim COVID-19 mają większy niedobór witaminy D niż osoby z łagodną chorobą. Wreszcie nasze wyniki, w połączeniu z istniejącymi dowodami, dodatkowo pokazują potencjalne korzyści suplementacji witaminy D u osób zagrożonych niedoborem witaminy D lub u których wykazano niedobór, jako sposób na potencjalne złagodzenie skutków COVID-19 ” – stwierdził autor badań prof. David Thickett z Uniwersytetu w Birmingham.
Objawy niedoboru witaminy D
Szacuje się, że nawet 90 proc. Polaków może mieć niedobór witaminy D, nawet o tym nie wiedząc. Brak witaminy D może przejawiać się na wiele różnych sposobów, dlatego rozpoznanie objawów niedoboru może nie być łatwe. Najczęściej występujące objawy to:
- szybkie przemęczanie się;
- obniżony nastrój;
- bóle kości;
- bóle mięśni;
- bezsenność;
- nadciśnienie,
- biegunka;
- choroby przyzębia;
- problemy z apetytem.
PRZEKAŻ DALEJ
Zobacz także

Jak prawidłowo brać witaminy? Z posiłkiem czy po? Których ze sobą nie łączyć? Tłumaczy farmaceutka

Witamina D w czasach zarazy. Jak uzupełnić jej poziom podczas kwarantanny?

Lekarz do koronasceptyków: Co chcielibyście przekazać chorym, których dotknęła tragedia? Że udają? Pokaż twarz i napisz, że masz ich życie za nic
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021
Paulina Porizkova: Muszę powstrzymywać się od myślenia, że jestem po dacie przydatności, bo czuję, że mój czas jest właśnie teraz!

25.02.2021