Przejdź do treści

Niedrogi antydepresant skuteczny w walce z COVID-19. Zmniejsza ryzyko hospitalizacji

Fluwoksamina obniża śmiertelność przy COVID-19
Fluwoksamina obniża śmiertelność przy COVID-19 / Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tani, ogólnodostępny lek antydepresyjny, którego substancją czynną jest fluwoksamina, może zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 – poinformował międzynarodowy zespół naukowców. O nowych ustaleniach donosi czasopismo medyczne „The Lancet”.

Lek antydepresyjny ochroną przed COVID-19

Naukowcy z Ameryki Północnej i Południowej na łamach czasopisma „The Lancet” opisali wyniki badania przeprowadzonego na niemal 1500 pacjentach z Brazylii, którzy otrzymywali albo fluwoksaminę, albo placebo. Wykazały one, że pacjenci, którzy przyjmowali fluwoksaminę, rzadziej ciężko przechodzili COVID-19. Zdaniem badaczy ten niedrogi lek może uchronić pacjentów z wysokim ryzykiem zachorowania na COVID-19 przed hospitalizacją we wczesnym stadium infekcji. Jak ocenili, może on zredukować konieczność pobytu w szpitalu lub długotrwałego leczenia nawet o jedną trzecią.

Naukowcy zauważyli, że lek ten hamuje stany zapalne, a więc może być w stanie zahamować tzw. burzę cytokinową – jedno z ciężkich i potencjalnie śmiertelnych powikłań COVID-19.

„Fluwoksamina może zmniejszyć produkcję białek zwanych cytokinami, które mogą być produkowane w czasie infekcji koronawirusem SARS-CoV-2” – napisała w oświadczeniu doktor Angela Reiersen, profesor psychiatrii z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis w USA, która pracowała nad badaniem.

Lek może również zmniejszać liczbę płytek krwi, co wpłynie na jej krzepnięcie w przypadku zakażenia koronawirusem.

Ewa Błaszczyk zaszczepiła przeciw COVID-19 swoją córkę, która od 21 lat jest w śpiączce

Fluwoksamina chroni przed powikłaniami COVID-19

Fluwoksamina jest od ok. 30 lat powszechnie stosowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych i obsesyjno-kompulsywnych. Lek ten blokuje transport serotonimy (SSRI) z powrotem do komórki nerwowej, przez co jej poziom w ośrodkowym układzie nerwowym wzrasta. Do próby został wybrany ze względu na właściwości przeciwzapalne.

Badanie przeprowadzono na osobach, które zgłosiły się do 11 różnych ośrodków klinicznych w Brazylii z dodatnim wynikiem na SARS-CoV-2 i które miały dość poważne objawy zakażenia. Średni wiek uczestników wynosił 50 lat, z czego 58 proc. stanowiły kobiety. Z badań wykluczono osoby, u których występowały trudności w oddychaniu, przewlekła obturacyjna choroba płuc, ostre zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy nadciśnienie tętnicze.

Spośród 741 pacjentów, którym podano fluwoksaminę – 79 dłużej przebywało w szpitalu (10 proc.) Z 756 badanych, którzy otrzymali placebo – 119 wymagało hospitalizacji (15,7 proc.). To różnica aż pięciu procent.

U tych, którzy regularnie przyjmowali przepisaną dawkę leku, konieczność hospitalizacji zmniejszyła się o dwie trzecie. Co więcej, tylko jeden pacjent zmarł w tej grupie, w porównaniu do dwunastu osób w grupie placebo.

Niedroga terapia przeciwko COVID-19

Lek ma jeszcze jedną zaletę: jest stosunkowo tani. „Dziesięciodniowy cykl leczenia fluwoksaminą kosztuje około czterech dolarów” – napisali badacze. Jak zaznaczyli, nie jest to lek na COVID-19, ale jeśli może pomóc w zmniejszeniu liczby ciężko chorych, to jest to dobra informacja.

„Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo fluwoksaminy, tolerancję organizmu na nią, łatwość stosowania, niski koszt i powszechną dostępność, wyniki te mogą wpłynąć na krajowe i międzynarodowe wytyczne dotyczące leczenia COVID-19” – podsumowali.

Zdaniem naukowców potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy ten niedrogi lek może być stosowany w leczeniu pacjentów z koronawirusem. Przede wszystkim muszą określić optymalną dawkę leku oraz sprawdzić, jakie działanie wykaże u osób zaszczepionych (większość badanych pacjentów była niezaszczepiona).

Warto też wiedzieć, że fluwoksamina nie znajduje się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i może uzależniać.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.