Przejdź do treści

Niemcy: Nowe, surowe obostrzenia dla niezaszczepionych. „Zasada 3G” weszła w życie

Kobieta siedzi w przy stole
Nowe, surowe obostrzenia dla niezaszczepionych. "Zasada 3 G" weszła w życie/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Niemczech weszły w życie surowe obostrzenia, wobec których osoby niezaszczepione będą  mogły skorzystać m.in. z restauracji, fryzjera czy siłowni jedynie po udowodnieniu, że są zdrowe. Tak zwana „zasada 3G” oznacza, że każda osoba, która przebywa w publicznie dostępnych zamkniętych pomieszczeniach, musi być zaszczepiona, wyleczona lub przedstawić negatywny test na COVID-19. 

Restauracje tylko dla zaszczepionych?

„Zasada 3G” (Geimpfte, Genesene, Getestete, czyli zaszczepiony, ozdrowieniec, przetestowany) została wprowadzona w Niemczech 23 sierpnia. Według niej każdy, kto przebywa w publicznie zamkniętych pomieszczeniach, musi okazać dowód zaszczepienia na COVID-19, wyzdrowienia lub wynik negatywnego testu na obecność koronawirusa, który nie może być starszy niż 24 godziny (test antygenowy) lub 48 godzin (PCR). Obostrzenia te dotyczą m.in. wizyt w restauracjach, klubach, salonach fryzjerskich, kinach, teatrach, siłowniach, basenach, halach sportowych, a także odwiedzin w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych i domach opieki.

Ponadto osoby, które zatrzymają się w hotelach, będą musiały przedstawiać negatywny wynik testu na koronawirusa co trzy dni. Odnośnie do imprez plenerowych zasada 3G obowiązuje w przypadku zgromadzeń liczących 5 tys. osób i więcej lub wtedy, gdy nie można zachować minimalnych odległości między uczestnikami.

Z nowych ograniczeń obowiązujących do połowy września zwolnieni są uczniowie, którzy są regularnie testowani oraz dzieci do szóstego roku życia. Kraje związkowe mogą także wprowadzić tymczasowe zawieszenie „zasady 3G”. Warunkiem jest zmniejszenie liczby nowych przypadków w ciągu 7 dni poniżej 35 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców.

W Szwecji wykryto nową mutację koronawirusa. Szczepionka może nie zapewniać przed nią pełnej ochrony

Płatne testy na COVID-19

Obecnie w całych Niemczech testy na obecność koronawirusa są bezpłatne. Zmieni się to jednak 11 października. Rządy federalny i rządy krajów związkowych postanowiły wprowadzić opłatę za testy, argumentując swoją decyzję tym, że szczepienia są powszechnie dostępne w całym kraju i każdy może z nich bez problemu skorzystać. Rządzący mają nadzieję, że zachęci to więcej ludzi do szczepień, by zapobiec rozwojowi kolejnej fali zachorowań na COVID-19.

W Niemczech liczba przypadków nowych infekcji znów rośnie. W poniedziałek zarejestrowano tam 3668 przypadków zakażenia (o 1542 osoby więcej niż tydzień wcześniej), a 7-dniowa zapadalność wzrosła do 56,4 z 54,5.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.