4 min.
Niemcy zalecają mieszanie szczepionek przeciwko COVID-19. Kiedy w Polsce doczekamy się zmian w programie szczepień?

Niemcy zalecają mieszanie szczepionek przeciwko COVID-19 / Zdjęcie: iStock
Niemcy są jednym z pierwszych krajów, które popierają szczepienia krzyżowe. Stała Komisja ds. Szczepień wydała zalecenie, aby osobom zaszczepionym pierwszą dawką AstraZeneki podać w drugiej dawce preparat BioNTech/Pfizer albo Moderny. W Polsce mieszanie szczepionek wciąż nie jest dopuszczone.
Spis treści
Szczepienia krzyżowe w Niemczech
Po konsultacjach z ministrami zdrowia krajów związkowych, federalny minister zdrowia Jens Spahn poparł w piątek „mieszanie” szczepionek przeciwko COVID-19. Niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień zarekomendował, aby osoby, którym w pierwszej turze podano szczepionkę AstraZeneca, jako drugą dawkę otrzymały szczepionkę mRNA. Zasada ma obowiązywać niezależnie od wieku pacjenta.
Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA) to preparaty firm Pfizer-BioNTech i Moderna.
Zgodnie z wynikami badań naukowych taka kombinacja szczepionek jest „szczególnie skuteczna”. „Oferuje bardzo, bardzo wysoką ochronę” – podkreślił Spahn podczas konferencji prasowej. Minister zdrowia przekonywał, że z uwagi na wystarczającą liczbę szczepionek, wdrożenie szczepień krzyżowych w Niemczech jest możliwe natychmiast.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Mieszanie szczepionek dla osób powyżej 60. roku życia
Jak podała Stała Komisja ds. Szczepień, powodem zmiany zaleceń są wyniki badań naukowych, które wskazują, że szczepienia krzyżowe skuteczniej chronią przed koronawirusem niż dwie dawki szczepionki AstraZeneca. Według STIKO można również skrócić odstęp czasowy pomiędzy dwiema dawkami. Eksperci zalecają co najmniej 4-tygodniową przerwę, przy czym w przypadku podania dwóch dawek szczepionki AstraZeneca należy zachować odstęp od 9 do 12 tygodni.
W związku z przypadkami zakrzepicy po preparacie AstraZeneca u młodszych kobiet, Niemcy przestawiły się na podawanie innej szczepionki jako drugiej dawki osobom poniżej 60. roku życia. Teraz ma to dotyczyć również osób powyżej 60. roku życia.
„Im więcej szczepień w lecie, tym lepiej będzie jesienią” – zapowiedział minister Jens Spahn, wzywając Niemców, by nie rezygnowali z drugiej dawki szczepienia, ponieważ tylko przyjęcie pełnego szczepienia chroni przed szczególnie zakaźnym wariantem Delta koronawirusa.
Mieszanie szczepionek w Polsce
Stanowisko polskiego Ministerstwa Zdrowia w sprawie mieszania szczepionek na ten moment pozostaje bez zmian.
– Z mojego punktu widzenia i opierając się na dyskusjach na Radzie Medycznej, na razie nie przewidujemy mieszania szczepionek – mówił kilka tygodni temu minister zdrowia, Adam Niedzielski. – To to jest pewnego rodzaju eksperyment i myślę, że trudno byłoby to uzasadnić na poziomie charakterystyki produktów leczniczych, czyli tych zaleceń, które dają producenci, bo oni wyraźnie nie odnoszą się tam do zagadnienia mieszania szczepionki – podsumował.
Choć Naczelna Izba Lekarska w swoim najnowszym oświadczeniu podkreśla, że jedna dawka szczepionki AstraZeneca nie chroni przed COVID-19 w dostatecznym stopniu, dlatego w celu uzyskania właściwego poziomu przeciwciał konieczne jest podanie drugiej dawki innego preparatu.
„Aktualne publikacje wskazują na możliwość kontynuacji rozpoczętego preparatem AstraZeneca schematu szczepień preparatem Pfizer/BioNtech, co jest skuteczne i bezpieczne” – zapewnia Izba Lekarska.
NIL podkreśla, że praktyka mieszania szczepionek w trybie off-label (czyli stosowanie leku poza wskazaniami klinicznymi w wyjątkowych sytuacjach, dla dobra chorego) wymaga zgody zarówno pacjenta, jak i lekarza.
O możliwości mieszania szczepionek wypowiadał się także dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
„Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji, dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP” – pisał ekspert na swoim profilu na Twitterze.
Kolejne badanie Com-COV, w którym wykazano, że mieszane schematy szczepionek Pfizer i AstraZeneca w dowolnej kombinacji, dają wysokie stężenia przeciwciał bez wzrostu ryzyka NOP. Kiedy w Polsce doczekamy się zmian w programie szczepień? @a_niedzielski https://t.co/rfTGvjz03X
— Pawel Grzesiowski (@grzesiowski_p) June 28, 2021
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„To, co jemy i pijemy, jest gorsze niż szczepionka przeciw koronawirusowi” – mówi ekspert

Delta Plus – wykryto nowy wariant koronawirusa. Dr Grzesiowski ostrzega: Mimo wakacji, trzeba zachować czujność. Kolejna fala może nadejść szybko

Po szczepieniu na plażę? Lekarz odradza: należy przestrzegać kilku żelaznych zasad
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023