3 min.
Nieprzewidziany skutek korzystania ze środków do dezynfekcji. Ważna informacja szczególnie dla kobiet w ciąży

Środki do dezynfekcji / istock
01.07.2022
Kolejna fala COVID-19 rozpędza się w Polsce. „Mamy bardzo wyraźny wzrost stężeń wirusa w ściekach, czyli chorych jest coraz więcej”
01.07.2022
Bezradni, zależni, słabi. Tacy będą dorośli wychowywani przez helikopterowych rodziców. Ostrzega Milena Wojnarowska, psycholożka
01.07.2022
Seks w upały. Jak ostudzić temperaturę, by atmosfera w łóżku pozostała gorąca?
30.06.2022
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
30.06.2022
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Środki do dezynfekcji stosowane w trakcie ciąży mogą być czynnikiem ryzyka astmy i egzemy u dziecka? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć japońscy naukowcy, opierając się na analizie danych zebranych w trakcie dużego badania populacyjnego. Wyniki dają do myślenia.
Środki do dezynfekcji
Od ponad dwóch lat w każdej placówce medycznej, restauracji czy w miejscach pracy, a także w naszych domach, stosuje się środki do dezynfekcji. Tematem ich wpływu na nasz organizm zajęli się badacze. Już od pewnego czasu wiedzą oni, że osoby, które mają z nimi częsty kontakt, są bardziej narażone na rozwój astmy i zapalenia skóry.
Do tej pory jednak pojawiło się niewiele badań dotyczących wpływu środków do dezynfekcji na ryzyko rozwoju chorób alergicznych u dzieci. Tematem tym zajęli się naukowcy z japońskiej grupy badawczej Wydziału Nauk o Zdrowiu Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yamanashi.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kontakt ciężarnych ze środkami do dezynfekcji
Badacze skorzystali z danych 78 915 par matka-dziecko, zebranych w ramach projektu Japan Environment and Children’s Study. W kolejnym kroku naukowcy zbadali, czy kontakt matek ze środkami do dezynfekcji, jaki te miały w miejscu pracy, wiązał się z późniejszym występowaniem chorób alergicznych u ich dzieci w wieku 3 lat.
Badania wykazały, że dzieci kobiet, które w trakcie pracy stosowały środki dezynfekujące od 1 do 6 razy w tygodniu, były w grupie większego ryzyka zachorowania na astmę lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku astmy ryzyko było o 26 proc. wyższe, a w przypadku AZS – o 29 proc.
Naukowcy zauważyli, że nie było natomiast znaczącego związku między stosowaniem preparatów dezynfekujących, a ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej.
Naukowcy z japońskiej grupy badawczej dodali, że ich badanie było obserwacyjne. Nie można więc ustalić przyczyny takich wniosków. Zasugerowali jednak, że zwiększone ryzyko chorób alergicznych u dziecka po ekspozycji na środki dezynfekujące w okresie ciąży może wynikać ze zmian mikrobiomu, ich wpływu na układ immunologiczny oraz z faktu, że dzieci były narażone na te środki również po porodzie, wdychając molekuły, które pozostały na skórze matek.
Badacze dodają też, że matki same podawały informacje na temat stosowania środków dezynfekujących.
Udostępnij!
Zobacz także

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?

157 proc. wzrost zatruć środkami do dezynfekcji! „Płyn trzymaj w miejscu niedostępnym dla dzieci” – ostrzega naukowczyni PAN

Ekspert ostrzega przed środkami do dezynfekcji. „Ekspozycja na nie dramatycznie uszkodziła naszą odporność”
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.06.2022
„W 93,5 proc. byłam osobą nieżyjącą. W jednej chwili straciłam wszystko. Ale po stracie też jest życie” – mówi Aleksandra Cymerman, która pomaga osobom dotkniętym traumą

28.06.2022
„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

25.06.2022