Przejdź do treści

Nieprzewidziany skutek korzystania ze środków do dezynfekcji. Ważna informacja szczególnie dla kobiet w ciąży

Środki do dezynfekcji / istock
Środki do dezynfekcji / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Środki do dezynfekcji stosowane w trakcie ciąży mogą być czynnikiem ryzyka astmy i egzemy u dziecka? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć japońscy naukowcy, opierając się na analizie danych zebranych w trakcie dużego badania populacyjnego. Wyniki dają do myślenia.

Środki do dezynfekcji

Od ponad dwóch lat w każdej placówce medycznej, restauracji czy w miejscach pracy, a także w naszych domach, stosuje się środki do dezynfekcji. Tematem ich wpływu na nasz organizm zajęli się badacze. Już od pewnego czasu wiedzą oni, że osoby, które mają z nimi częsty kontakt, są bardziej narażone na rozwój astmy i zapalenia skóry.

Do tej pory jednak pojawiło się niewiele badań dotyczących wpływu środków do dezynfekcji na ryzyko rozwoju chorób alergicznych u dzieci. Tematem tym zajęli się naukowcy z japońskiej grupy badawczej Wydziału Nauk o Zdrowiu Szkoły Medycznej Uniwersytetu Yamanashi.

Kontakt ciężarnych ze środkami do dezynfekcji

Badacze skorzystali z danych 78 915 par matka-dziecko, zebranych w ramach projektu Japan Environment and Children’s Study. W kolejnym kroku naukowcy zbadali, czy kontakt matek ze środkami do dezynfekcji, jaki te miały w miejscu pracy, wiązał się z późniejszym występowaniem chorób alergicznych u ich dzieci w wieku 3 lat.

Badania wykazały, że dzieci kobiet, które w trakcie pracy stosowały środki dezynfekujące od 1 do 6 razy w tygodniu, były w grupie większego ryzyka zachorowania na astmę lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku astmy ryzyko było o 26 proc. wyższe, a w przypadku AZS – o 29 proc.

Naukowcy zauważyli, że nie było natomiast znaczącego związku między stosowaniem preparatów dezynfekujących, a ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej.

Naukowcy z japońskiej grupy badawczej dodali, że ich badanie było obserwacyjne. Nie można więc ustalić przyczyny takich wniosków. Zasugerowali jednak, że zwiększone ryzyko chorób alergicznych u dziecka po ekspozycji na środki dezynfekujące w okresie ciąży może wynikać ze zmian mikrobiomu, ich wpływu na układ immunologiczny oraz z faktu, że dzieci były narażone na te środki również po porodzie, wdychając molekuły, które pozostały na skórze matek.

Badacze dodają też, że matki same podawały informacje na temat stosowania środków dezynfekujących.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.