2 min.
Nietypowy objaw świadczący o zakażeniu Omikronem. Naukowcy apelują do lekarzy, by zachowali czujność

Nowy objaw Omikronu / istock
Uczucie wirowania w głowie może świadczyć o zakażeniu Omikronem. Do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy. Jak wyjaśniają autorzy badania, dzieje się tak, ponieważ zakażenie COVID-19 może powodować stan zapalny zatok i ucha wewnętrznego, co bezpośrednio wpływa na układ przedsionkowy używany przez mózg do kontrolowania równowagi.
Wirowanie w głowie
Symptomy opisywane przez pacjentów jako „uczucie wirowania” czy „zaburzony zmysł równowagi” to kolejne z objawów, które pojawiają się u osób zakażonych koronawirusem. Zawroty głowy w infekcji COVID-19 różnią się jednak od zawrotów występujących w innych stanach chorobowych.
Dodatkowo, na wirowanie w głowie skarżyli się nie tylko pacjenci, którzy byli w trakcie zakażenia COVID-19, ale także osoby, które już z infekcji wychodziły oraz ozdrowieńcy. Dolegliwość ta może trwać nawet kilka miesięcy.
Zdaniem ekspertów, zawroty głowy mogą świadczyć o tym, że byliśmy zakażeni koronawirusem. To ważna wiadomość dla osób, które nie zdawały sobie sprawy z infekcji, ponieważ np. przechodziły ją bezobjawowo. Naukowcy apelują do lekarzy, by zwracali uwagę na ten objaw, ponieważ nie jest on charakterystyczny dla infekcji COVID-19.
Stan zapalny zatok i ucha wewnętrznego
Skąd objaw „wirowania w głowie” u osób zakażonych Omikronem? Zakażenie koronawirusem może powodować stan zapalny zatok i ucha wewnętrznego, co bezpośrednio wpływa na układ przedsionkowy używany przez mózg do kontrolowania równowagi.
„Jeśli rozwinie się infekcja ucha lub trąbka Eustachiusza, która łączy uszy z tylną częścią gardła, zostanie zablokowana, może to spowodować uczucie zawrotów głowy” – wyjaśnia dr Hackensack Christine Greiss, dyrektor Programu Concussion w JFK Johnson Rehabilitation Institute Meridian Health.
Eksperci dodają, że zawroty głowy – jako objaw zakażenia Omikronem – pojawiają się u pacjentów coraz częściej.
„Konieczne jest, aby lekarze prowadzący zachowali czujność, zwłaszcza w przypadku radzenia sobie z niespecyficznymi objawami, takimi jak zawroty głowy, ponieważ można je łatwo przeoczyć” – czytamy w publikacji ekspertów.
Naukowcy zalecają, by w przypadku zawrotów głowy, poruszać się ostrożnie i powoli. I unikać gwałtownych przejść z jednej pozycji do drugiej.
Badania opublikowano w amerykańskiej National Library of Medicine (NLM).
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023