2 min.
Niewykorzystane szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podane chętnym! Zmiany w rozporządzeniu

Niewykorzystane szczepionki przeciw COVID-19 mogą być podane chętnym? Zmiany w rozporządzeniu/ Freepik
Rozporządzenie odnośnie szczepionek, które miałyby się zmarnować, opublikowano we wtorek w Dzienniku Ustaw. Według niego niewykorzystane dawki preparatu może otrzymać poza kolejnością każda osoba pełnoletnia, która zadeklarowała na początku roku chęć zaszczepienia się.
Szczepienie poza kolejką
Rozporządzenie odnośnie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zostało opublikowane we wieczorem we wtorek 21 kwietnia i wchodzi w życie w środę. Zgodnie z publikacją, w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, może ją otrzymać osoba, która ukończyła 18 lat i między styczniem a marcem zadeklarowała chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 na stronie gov.pl. Możliwość taką ma również osoba zarejestrowana na szczepienie w swojej turze na konkretny termin.
Zmiany zapowiadał w poniedziałek podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
– Te zasady do tej pory były obwarowane nieco mocniejszymi restrykcjami. Teraz je rozluźniamy, bo jesteśmy na tym etapie szczepienia, na którym trzeba odpowiadać na aktualną sytuację, dostosowując się też do aktualnych możliwości, jeśli chodzi o dostęp i liczbę preparatów – zaznaczył.
Dodał, że zmiany te potrzebne są, by system elastycznie dostosował się do aktualnej sytuacji szczepień w Polsce.
Zgodnie z zapowiedziami opublikowaliśmy rozporządzenie, które umożliwia szczepienie każdej osoby powyżej 18. r.ż. w sytuacji zagrożenia zmarnowania szczepionki. Nie tylko przyspieszamy zapisy, ale także dostosowujemy system do bieżącej sytuacji ułatwiając zaszczepienie. pic.twitter.com/snGLvHTSr4
— Michał Dworczyk (@michaldworczyk) April 20, 2021
Kto teraz może się zapisać?
19 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla 53-latków, którzy na początku roku nie wypełnili formularza zgłoszeniowego na szczepienie. Każdego dnia ruszają zapisy na szczepienia osób urodzonych w kolejnych latach. Rejestracja odbywa się na kilka sposobów:
- przez internet,
- przez infolinię 989,
- SMS-em pod numer 880-333-333,
- w punktach szczepień.
#SzczepimySię pic.twitter.com/VNsGB8ov4a
— #SzczepimySię (@szczepimysie) April 20, 2021
Szczepienia w Polsce
Do 20 kwietnia, godz. 10:30 liczba wykonanych szczepień wyniosła 9 006 539, z czego 2 307 284 osób zostało w pełni zaszczepionych a pierwszą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Odnotowano także 6 292 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Zutylizowano 9 811 dawek. Dzienna liczba szczepień to 106 112.
Podeślij znajomym, którzy chcą się zaszczepić!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023