Przejdź do treści

Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy. Nowe ostre restrykcje w Izraelu

Izrael. Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy
Izrael. Niezaszczepieni nauczyciele mogą zostać pozbawieni pensji i pracy / Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izrael zaostrza walkę z COVID-19. Od 3 października niezaszczepieni nauczyciele nie będą mogli pracować w szkolnych pomieszczeniach i nie będą pobierać pensji w trakcie nieobecności w pracy. „Nie będą mogli prowadzić również zdalnych lekcji” – informuje „Jerusalem Post”.

Nowe restrykcje dla nauczycieli

„Ministerstwo zdrowia Izraela poinstruowało dyrektorów szkół, że nauczycielom bez certyfikatu covidowego od 3 października nie będzie wolno pracować w szkolnych pomieszczeniach i wypłacać pensji” – podał portal „Times of Israel”.

Certyfikat covidowy, zwany w Izraelu zielonym certyfikatem, to dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona na COVID-19, wyzdrowiała lub ma aktualny, negatywny test na koronawirusa. Zielony certyfikat jest wymagany od nauczycieli od 2 września, czyli od początku roku szkolnego. Ale jak dotąd osoby, które go nie posiadały, nadal otrzymywały pensję, informuje „Times of Israel”.

Izraelski resort zdrowia ogłosił, że od 3 października brak takiego zaświadczenia będzie uznawany za powód nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy i nie będzie pozwalał na podjęcie zdalnego nauczania, toteż za okresy takiej absencji nauczyciele nie otrzymają honorariów.

Sprzeciw wobec surowych restrykcji

Szef Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Średnich Ran Erez popiera obowiązek posiadania certyfikatu, ale jest przeciwny odbieraniu nauczycielom możliwości zarabiania dzięki lekcjom zdalnym.

Erez proponuje, by mimo wszystko umożliwić nauczycielom bez certyfikatu prowadzenie wybranych zajęć zdalnie, np. indywidualnych lekcji dla uczniów odbywających kwarantannę.

Od początku września wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola i uczniowie są proszeni o przedstawienie w swoich placówkach deklaracji rodziców, która potwierdzi, że zbadali oni w domu swoje dzieci, a wyniki wskazują, że nie są one zainfekowane. Dzieci, które otrzymały pozytywny wynik testu antygenowego są kierowane na dodatkowy i dokładniejszy test na obecność koronawirusa metodą PCR.

Rodzice wszystkich niezaszczepionych dzieci zachęcani są do przeprowadzenia w domu testu antygenowego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.