Przejdź do treści

Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik

Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Izraelscy urzędnicy, którzy się nie zaszczepili przeciw COVID-19 i nie wykonają testu na COVID-19, mogą mieć poważne problemy. Nie tylko mogą stracić możliwość chodzenia na koncerty czy do restauracji, ale również… pracę.

Urzędnicy niechętni do szczepień i testów na celowniku

Izrael wprowadził nowe przepisy, zgodnie z którymi dyrektorzy ministerstw mogą zdecydować, czy dokument potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 albo negatywny test są obowiązkowe dla pracowników. Co jeśli taka decyzja zapadnie?

„Pracownicy, którzy odmówią okazania tzw. zielonej przepustki – potwierdzającej, że zostali zaszczepieni lub przechorowali COVID-19 – i którzy nie wykażą negatywnego wyniku testu na koronawirusa, mogą zostać przeniesieni lub zwolnieni” – donosi serwis informacyjny Ynet, na który powołuje się „Times of Israel”.

Takie zasady, wprowadzane przez komisję administracji państwowej w porozumieniu z ministerstwem zdrowia, mają „zapobiegać zachorowalności i ograniczać szkody powodowane przez epidemię”, co ma „zapewnić ciągłość działania resortów” – podaje „Times of Israel”.

„Zielona przepustka” i coraz więcej zaszczepionych

„Zielona przepustka” umożliwia jej posiadaczom wstęp na siłownie, do hoteli czy miejsc kultu. Osoby zaszczepione dzięki niej mają także wstęp na baseny i wydarzenia kulturalne, do restauracji i barów.

Jaki jest warunek otrzymania przepustki? Trzeba co najmniej tydzień przed jej wydaniem przyjąć drugą dawkę szczepionki. Dokument dostaną również osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem i są uznawane za ozdrowieńców. Mogą się o niego ubiegać również dzieci.

W Izraelu dwoma dawkami zaszczepiło się już ok. 54 proc. społeczeństwa. W wyniku sprawnej akcji szczepień w kraju tym obserwuje się gwałtowny spadek nowych zakażeń oraz zgonów. Dzięki temu jest możliwe luzowane kolejnych obostrzeń. 18 kwietnia zniesiono obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych na zewnątrz i zdecydowano o otwarciu szkół.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.