Przejdź do treści

Niezaszczepiony pracownik zostanie pozbawiony wypłaty? Tak zakłada nowy projekt rządu

Niezaszczepiony pracownik zostanie pozbawiony wypłaty? Tak zakłada nowy projekt rządu
Niezaszczepiony pracownik zostanie pozbawiony wypłaty? Tak zakłada nowy projekt rządu / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Inne, gorzej płatne stanowisko, a nawet bezpłatny urlop – to może nas czekać, jeśli nie spełnimy nowych wymogów, które niedługo mogą być nam narzucone przez pracodawców w związku z pandemią. Problemy mogą mieć też osoby, które ubiegają się o pracę.

Kontrowersyjny projekt rządu

Jak podaje „Rzeczpospolita” na swoim portalu rp.pl, wykaz prac legislacyjnych rządu został uzupełniony o nową pozycję: nowelizację przepisów antycovidowych przygotowywaną przez wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę. Jeśli projekt wejdzie w życie, czeka nas bardzo duża zmiana. Zakłada on bowiem, że niezaszczepiony pracownik może otrzymywać niższe wynagrodzenie albo w ogóle go nie dostawać.

Jak to ma działać w praktyce? Portal rp.pl informuje, że pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony. Jeśli okaże się, że nie ma zaświadczenia o zaszczepieniu, przebyciu COVID-19 ani o negatywnym wyniku testu na koronawirusa, to zaczną się „schody”.

Może to skutkować zmianą miejsca pracy pracownika (np. może zacząć pracować zdalnie) albo przeniesieniem go na inne stanowisko, z wynagrodzeniem odpowiadającemu nowemu rodzajowi wykonywanej pracy – a to może być znaczenie niższe. Pracodawca będzie mógł wysłać też niezaszczepionego pracownika na bezpłatny urlop. Wszystko po to, żeby uchronić inne osoby w firmie oraz klientów czy kontrahentów przez zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 i zapobiec powstawaniu nowych ognisk zakażenia.

Trudniej będzie znaleźć pracę?

Jeśli projekt nowelizacji wejdzie w życie, to problem będą mieli nie tylko niezaszczepieni pracownicy, ale też osoby bezrobotne, które poszukują pracy. Pracodawca będzie mógł zapytać na rozmowie o pracę, czy kandydat ubiegający się o stanowisko jest zaszczepiony i na tej podstawie zadecydować o przyjęciu go do pracy. W konsekwencji poszukiwania pracy przez osoby, które nie przyjęły swojej dawki szczepionki, mogą być znacznie utrudnione.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce wykonano ponad 36 mln szczepień. Pierwszą dawką zaszczepiło się ponad 19 mln osób, a w pełni zaszczepionych jest ok. 18,5 mln (tych, którzy przyjęli szczepionkę Johnson&Johnson albo dwie dawki innych preparatów). Niestety, to wciąż nawet nie połowa polskiego społeczeństwa, a odporność zbiorową według naukowców jesteśmy w stanie osiągnąć przy poziomie zaszczepienia ok. 70 proc. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.