Przejdź do treści

Niezaszczepiony senior jest 56 razy bardziej narażony na zgon spowodowany koronawirusem – wynika z badań włoskich naukowców

Szczepienie na COVID-19 / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Ryzyko śmierci niezaszczepionych osób w wieku powyżej 80 lat jest 56 razy wyższe niż w przypadku takich osób po trzeciej dawce szczepionki” – dowiedli specjaliści z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia. Wyniki opublikowano w nowym raporcie z monitoringu epidemii COVID-19.

Zakażenie COVID-19 a zaszczepienie

Jak czytamy w raporcie, w grudniu odsetek hospitalizowanych niezaszczepionych seniorów był 8-krotnie wyższy niż osób zaszczepionych, a 41 razy wyższy niż tych, którzy przyjęli trzecią dawkę.

Specjaliści odnotowali też bardzo niski procent ponownych infekcji. Od końca sierpnia do końca grudnia zarejestrowanych we Włoszech zostało bowiem około 15 tys. przypadków ponownego zakażenia koronawirusem. Stanowi to 1,4 proc. wszystkich infekcji. Eksperci dodają, że prawdopodobieństwo reinfekcji jest wyższe u osób niezaszczepionych.

Szczepienie na COVID-19

„Absolutnie nie podzieliłbym opinii, że należy pozwolić szerzyć się wirusowi, nawet jeśli rezultaty badań angielskich naukowców wskazują na to, że przy wariancie Omikron liczba hospitalizowanych zmniejszyła się do jednej trzeciej” – mówił Franco Locatelli, doradca rządu Włoch.

Ekspert dodał, że znaczny wzrost zakażeń miałby poważny wpływ na system ochrony zdrowia i doprowadziłby do zwiększenia liczby zmarłych i przyjmowanych do szpitali.

Do tej pory we Włoszech 1,3 mln osób w wieku powyżej 60 lat nie zaszczepiło się.

„To grupa rodaków, która dzisiaj bardzo ryzykuje” – mówił Locatelli.

I dodał, że sytuacja „dojrzała” do tego, by wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko COVID-19.


Źródło: PAP/Sylwia Wysocka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.