2 min.
Niezaszczepiony senior jest 56 razy bardziej narażony na zgon spowodowany koronawirusem – wynika z badań włoskich naukowców

Szczepienie na COVID-19 / istock
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
„Ryzyko śmierci niezaszczepionych osób w wieku powyżej 80 lat jest 56 razy wyższe niż w przypadku takich osób po trzeciej dawce szczepionki” – dowiedli specjaliści z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia. Wyniki opublikowano w nowym raporcie z monitoringu epidemii COVID-19.
Zakażenie COVID-19 a zaszczepienie
Jak czytamy w raporcie, w grudniu odsetek hospitalizowanych niezaszczepionych seniorów był 8-krotnie wyższy niż osób zaszczepionych, a 41 razy wyższy niż tych, którzy przyjęli trzecią dawkę.
Specjaliści odnotowali też bardzo niski procent ponownych infekcji. Od końca sierpnia do końca grudnia zarejestrowanych we Włoszech zostało bowiem około 15 tys. przypadków ponownego zakażenia koronawirusem. Stanowi to 1,4 proc. wszystkich infekcji. Eksperci dodają, że prawdopodobieństwo reinfekcji jest wyższe u osób niezaszczepionych.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienie na COVID-19
„Absolutnie nie podzieliłbym opinii, że należy pozwolić szerzyć się wirusowi, nawet jeśli rezultaty badań angielskich naukowców wskazują na to, że przy wariancie Omikron liczba hospitalizowanych zmniejszyła się do jednej trzeciej” – mówił Franco Locatelli, doradca rządu Włoch.
Ekspert dodał, że znaczny wzrost zakażeń miałby poważny wpływ na system ochrony zdrowia i doprowadziłby do zwiększenia liczby zmarłych i przyjmowanych do szpitali.
Do tej pory we Włoszech 1,3 mln osób w wieku powyżej 60 lat nie zaszczepiło się.
„To grupa rodaków, która dzisiaj bardzo ryzykuje” – mówił Locatelli.
I dodał, że sytuacja „dojrzała” do tego, by wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko COVID-19.
Źródło: PAP/Sylwia Wysocka
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022