3 min.
Niezwykłe odkrycie polskich naukowców. Zidentyfikowali wariant genetyczny, który zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Polscy naukowcy zidentyfikowali wariant genetyczny, który zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19/ iStock
Przełomowego odkrycia dokonali polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jak poinformowali, zidentyfikowali wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci chorego. „Szacuje się, że gen posiada nawet 14 proc. Polaków” – poinformowała uczelnia.
Spis treści
Przełomowe odkrycie naukowców
Na ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 w dużej mierze mają znaczenie choroby układu krążenia, nadwaga, otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Chorzy narażeni są na większe ryzyko hospitalizacji, podłączenia do respiratora czy zgonu z powodu COVID-19. Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zidentyfikowali również wariant genetyczny, który dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia.
„Szacuje się, że posiada go nawet 14 proc. Polaków, choć ogółem w populacji europejskiej występuje z częstością około 9 proc. Zdaniem autorów odkrycia , może ono pomóc we wczesnym identyfikowaniu tych najbardziej zagrożonych pacjentów” – podała uczelnia.
Badania potwierdzają znaczenie genów w sposobie, w jaki przechodzimy COVID-19. Naukowcy twierdzą również, że geny mają większy wpływ na przebieg zakażenia niż choroby współistniejące.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Istotnym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 jest nasz profil genetyczny”
Projekt kierowany przez prof. dr. hab. nauk medycznych Marcina Moniuszko oraz dr. hab. nauk biologicznych Mirosława Kwaśniewskiego został dofinansowany przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie oraz firmę technologiczną ImageneMe. Zaangażowało się w niego również kilkanaście ośrodków z całego kraju. W badaniu wzięło udział 1,5 tys. chorych na COVID-19.
Naukowcy od początku rozwoju pandemii COVID-19 podejrzewali, że w przebiegu choroby duże znaczenie mają trzy grupy genów: odpowiadające za regulację odpowiedzi immunologicznej, tempo procesów włóknienia oraz za procesy krzepnięcia krwi. By potwierdzić swoje przypuszczenie eksperci zbadali cały genom, czyli dwadzieścia tysięcy genów korelując je z przebiegiem infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 u chorych.
„Badanie wykazało, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości, czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, i to nawet bardziej istotnym niż tak zwane choroby współistniejące, jest nasz profil genetyczny. Posiadanie jednej z wersji genu zlokalizowanego na chromosomie 3 sprawia, że w przypadku zakażenia koronawirusem jesteśmy ponaddwukrotnie bardziej narażeni na ciężki, a nawet śmiertelny przebieg COVID-19″ – czytamy w dalszej części komunikatu.
Odkrycie polskich naukowców jest przełomowym w walce z pandemią COVID-19. Wyniki badania są podstawą do opracowania prostego testu genetycznego, podobnego do tych, które obecnie są powszechnie stosowane do potwierdzenia zakażenia koronawirusem.
„Choć wyniki naszych badań pozostają jeszcze odkryciem naukowym, to liczymy, że na ich podstawie powstanie szeroko dostępny dla pacjentów, lekarzy i diagnostów test identyfikujący osoby obarczone większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Taki test może jeszcze przed wystąpieniem zakażenia pomóc lepiej identyfikować osoby, które w przypadku infekcji, mogą być narażone na gwałtowny przebieg choroby” – powiedział prof. Marcin Moniuszko.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023