3 min.
Niepożądane odczyny po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Po którym preparacie występują najczęściej?

NOP po podaniu szczepionki przeciw COVID-19. Po którym preparacie występuje najczęściej?/ iStock
W Polsce liczba szczepień wykonanych z wykorzystaniem trzech różnych preparatów przekroczyła 2,5 mln. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, wśród wszystkich zaszczepionych osób zarejestrowano 1950 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wymienił także, po której szczepionce (Pfizera, AstraZeneci i Moderny) występowały one najczęściej.
Spis treści
Szczepienia w Polsce
Obecnie liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła 2,5 mln z zastosowaniem trzech różnych preparatów. Szczepienia w naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku z wykorzystaniem szczepionki amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. Następnie 12 stycznia 2021 roku do Polski dotarły pierwsze dawki preparatu Moderny, amerykańskiej firmy biotechnologicznej. Natomiast 12 lutego wdrożono szczepienia preparatem szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, który jest trzecim zatwierdzonym w Unii Europejskiej.
Od pierwszego dnia szczepienia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłaszane są niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Większość z nich ma charakter łagodny, zaliczając tu m.in. zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia. Po podaniu której szczepionki występują najczęściej?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
NOP po szczepieniu przeciw COVID-19
Niepożądana reakcja poszczepienna to zaburzenie stanu zdrowia, które występuje w okresie do 4 tygodni po podaniu szczepionki. Zalicza się tu przede wszystkim omdlenia, duszności, pokrzywkę, wysoką gorączkę, wymioty, drgawki a nawet zgon. W Polsce zarejestrowano 1950 odczynów, z czego 1635 przypadków zakwalifikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Ponadto zanotowano także objawy grypopodobne takie jak: gorączka, ból głowy, duszność czy omdlenie. Jak poinformował w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, większość niepożądanych odczynów wystąpiła po podaniu preparatu Pfizera i BioNtechu.
„Liczba zarejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych, które wystąpiły po podaniu szczepionek przeciw SARS-CoV-2 wyniosły łącznie 1950 przypadków NOP. Comirnaty (Pfizer) – 1820, AstraZeneca – 117, Moderna – 13” – wymienił rzecznik resortu zdrowia.
Andrusiewicz zaznaczył, że różnice w liczbie NOP są związane przede wszystkim z różnicami w liczbie osób zaszczepionych poszczególnymi szczepionkami.
AstraZeneca, Pfizer, Moderna – czym różnią się ich szczepionki?
Preparaty Pfizera i Moderny są oparte na technologii mRNA i działają w taki sam sposób. Zawierają mRNA kodujące białko znajdujące się w otoczce koronawirusa SARS-CoV-2. Po wprowadzeniu go do organizmu komórki rozpoczynają produkcję białka, które normalnie znajduje się na zewnątrz wirusa. Organizm rozpoznaje je jednak jako obce, przez co dochodzi do produkcji odpowiednich przeciwciał, które chronią nas w momencie, gdy wirus przedostaje się do organizmu.
Szczepionka Astra Zeneca jest tzw. szczepionką wektorową i ma inny mechanizm. Zawiera cząsteczki zmodyfikowanego adenowirusa, będącego nośnikiem mRNA. Adenowirusy odpowiadają za częste infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci i młodzieży. Do organizmu przedostają się drogą kropelkową, podobnie jak SARS-CoV-2. W szczepionce przeciw COVID-19 pełnią rolę swego rodzaju „taksówki”, która ma za zadanie przenieść do organizmu fragment materiału genetycznego mającego wywołać odporność przeciwko SARS-CoV-2.
Wszystkie z wymienionych szczepionek podaje się w dwóch dawkach. W przypadku Pfizera odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, preparat Moderny wymaga 28 dni przerwy. W przypadku AstraZeneca szczepionkę można podać pomiędzy 4 a 12 tygodniem od przyjęcia pierwszej dawki.
Podeślij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023
„Kroplówkom odmładzającym mówię NIE” – przestrzega endokrynolożka i diabetolożka dr Luiza Napiórkowska

14.03.2023