4 min.
Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, o czym trzeba pamiętać, żeby była skuteczna

Nosisz maseczkę ochronną? Lek. Małgrzata Ponikowska wyjaśnia, o czy trzeba pamiętać, żeby była skuteczna / i Stock
Opinie na temat noszenia maseczek są podzielone, także w środowisku lekarzy. Jedno jest pewne: jeśli się na to decydujesz, rób to prawidłowo. Lek. Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, na co zwracać uwagę.
Spis treści
Jaką maseczkę wybrać?
„Maseczki z filtrami i chirurgiczne proponuję zostawić profesjonalistom medycznym, gdyż ochrona zdrowia cierpi na wielkie niedobory. To lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom na pierwszej linii frontu potrzebne są najbardziej” – pisze na swoim profilu na Instagramie lek. Małgorzata Ponikowska.
Za to na wyjścia w miejsca publiczne poleca „maseczki home-made”: szyte lub konstruowane z ogólnodostępnych materiałów.
„Ich główne działanie to hamowanie rozpylania wyziewów osoby noszącej. Czyli noszący chroni otoczenie przed sobą, bo zarażać można nawet nie mając objawów. Dlatego dopiero gdy wszyscy noszą maseczki, jesteśmy jako populacja chronieni” – tłumaczy.
Zakładanie i zdejmowanie – krok po kroku
- Przed założeniem maseczki związujemy włosy, żeby zarazki nie mogły się na nie przenieść.
- Maseczkę powinnyśmy zakładać czystymi rękami, a po jej założeniu już jej nie dotykać. Lek. Małgorzata Ponikowska podkreśla, że na jej powierzchni osadzają się potencjalnie groźne cząstki, których przecież nie chcemy przenosić na swoje ręce.
- Ściągamy ją w taki sposób, żeby nie dotykała żadnych przedmiotów. Jednorazówki przygotowane z ręczników papierowych i chusteczek po użyciu wyrzucamy do kosza (najlepiej swojego), zaś wielorazowe wkładamy do izolowanego pojemnika np. słoika lub plastikowej torebki. Ponikowska ostrzega, że są one potencjalne zagrożeniem, na które trzeba uważać.
- Po zdjęciu maseczki dokładnie myjemy ręce.
O czym musimy pamiętać?
Lek. Małgorzata Ponikowska podkreśla, że maseczkę ochronną zakładamy jedynie wtedy, gdy wchodzimy w przestrzeń wspólną lub jesteśmy wśród ludzi. Nie ma potrzeby nosić jej np. na samotnym spacerze w lesie. Ale to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę. Równie ważne jak to, gdzie nosimy maseczkę, jest to, jak ją nosimy.
„Pamiętajmy, żeby nie dopuścić do zawilgotnienia maseczki i 'kiszenia się’ w tej wilgoci – to nie są sprzyjające ochronie warunki” – podkreśla Ponikowska.
Nie zapominajmy też o jej odkażaniu. Te wielorazowe możemy odkazić na dwa sposoby. Jeśli mają wszyty flirt, poprzez poddanie ich działaniu 70 st. C przez 30 minut, na przykład w piekarniku. A gdy mamy maseczkę bawełnianą, wystarczy ją wyprać w równie wysokiej temperaturze przy użyciu detergentów. Są to warunki, w których wirus ginie.
Małgorzata Ponikowska
„Lekarz na tropie zdrowia. Doktorant na tropie białek” – tak mówi o sobie dr Małgorzata Ponikowska, prowadząca na Instagramie profil dr_malgorzata.
Specjalistka w ciekawy sposób opisuje, jak wygląda praca lekarza w Polsce. Pisze też o ważnych wydarzeniach w polskiej służbie zdrowia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 3 tys. osób.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023