Nowa odmiana koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów

się ten artykuł?
W Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia tak zwaną brytyjską odmianą wirusa SARS-CoV-2. Tymczasem dane na temat nowych szczepów coraz bardziej martwią Komisję Europejską, która chce wprowadzić nowe środki ostrożności. – Jest poważny powód do niepokoju z powodu nowych wariantów koronawirusa – powiedziała po wideoszczycie szefów państw i rządów szefowa KE Ursula von der Leyen.
Nowy szczep koronawirusa w Polsce
Brytyjski szczep koronawirusa znaleziono u chorego z województwa małopolskiego. Informację o tym odkryciu laboratorium podało na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także pracownicy firmy.
Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep #koronawirus B.1.1.7 u chorego z województwa Małopolskiego.#SARS_CoV_2 #bezpieczeństwo #zdrowie #epidemia pic.twitter.com/U3wUqoFwJn
— genXone SA (@genXone_SA) January 20, 2021
Jak przekazuje genXone, w grudniu zeszłego roku przebadano ponad 200 próbek z całej Polski. To właśnie w jednej z nich, która pochodziła od mieszkanki Małopolski, został wykryty brytyjski wariant COVID-19.
– To była 42-letnia kobieta. Badanie miała zrobione 22 grudnia, pozytywny wynik dostała 23. Była wtedy objęta izolacją, po jej zakończeniu wyjechała do Wielkiej Brytanii. Osoba, z którą spędzała święta, wyjechała do Austrii. Mamy tutaj bezpieczną sytuację, ale to nie oznacza, że tego wirusa nie ma w innych miejscach. W tym przypadku wydaje się jednak, że potencjalne niebezpieczeństwo związane z tym ogniskiem jest pod kontrolą – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Nowe, niepokojące dane na temat nowych wariantów SARS-CoV-2
O nowym, brytyjskim szczepie koronawirusa wciąż niewiele wiemy. Na razie naukowcy głównie mówili o tym, że prawdopodobnie rozprzestrzenia się on szybciej niż jego pierwotna wersja. Potwierdził to ostatni raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Przyjrzało się ono nie tylko brytyjskiemu szczepowi, ale też mniej zbadanym nowym wariantom – południowoafrykańskiemu i brazylijskiemu. Prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się w UE nowych wariantów koronawirusa ECDC specjaliści ocenili jako „bardzo wysokie ze względu na ich zwiększoną zdolność przenoszenia”.
„Zwiększona zdolność przenoszenia może prowadzić do zwiększonej liczby infekcji. To z kolei prawdopodobnie doprowadzi do wyższego wskaźnika hospitalizacji i zgonów we wszystkich grupach wiekowych – ale szczególnie wśród osób starszych lub ze chorobami współistniejącymi” – czytamy w raporcie.
Unia Europejska idzie na walkę z nowymi szczepami
Raport ECDC został opublikowany zaledwie godzinę przed szczytem szefów i rządów państw UE. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Komisja Europejska postanowiła podjąć zdecydowane kroki, żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się nowych szczepów SARS-CoV-2. O jakie działania chodzi?
- Unia odradza wszystkie podróże, które nie są niezbędne. Kraje UE będą mogły wprowadzać ograniczenia i restrykcje w podróżowaniu (np. obowiązkowe testy czy obowiązek kwarantanny), ale granice wewnętrzne UE powinny zostać otwarte, by zagwarantował dobre funkcjonowanie jednolitego rynku.
- Wprowadzone zostaną tzw. ciemnoczerwone strefy. Takie oznaczenie dostaną te obszary, gdzie występuje najwięcej przypadków SARS-CoV-2.
- KE zaleca przyśpieszenie szczepień przeciwko COVID-19. Chce, żeby do lata poddane im zostało 70 proc. europejskiej populacji.
- Ustalono, że trzeba zwiększyć liczbę badań na obecność nowych wariantów koronawirusa.
Zobacz także

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

– Chociaż jako ludzie jesteśmy nieprawdopodobnie wręcz silni, to każdy ma w sobie taką kruchość, którą łatwo jest zniszczyć – mówi psycholożka i autorka „Zastanawiam się”
Polecamy

Nowy śmiertelny wirus atakuje tuż za naszą granicą. Ogłoszono alert w całym kraju

Koronawirus znów w natarciu, alarmujące dane. „Mamy tyle zakażeń COVID-19, ile jesienią 2020 roku” – ostrzega Paweł Grzesiowski

Kora wierzby działa przeciwwirusowo. Może być przełomem w walce z groźnymi infekcjami
