Przejdź do treści

Nowa odmiana koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów

Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów
Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce wykryto pierwszy przypadek zakażenia tak zwaną brytyjską odmianą wirusa SARS-CoV-2. Tymczasem dane na temat nowych szczepów coraz bardziej martwią Komisję Europejską, która chce wprowadzić nowe środki ostrożności. – Jest poważny powód do niepokoju z powodu nowych wariantów koronawirusa – powiedziała po wideoszczycie szefów państw i rządów szefowa KE Ursula von der Leyen.

Nowy szczep koronawirusa w Polsce

Brytyjski szczep koronawirusa znaleziono u chorego z województwa małopolskiego. Informację o tym odkryciu laboratorium podało na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także pracownicy firmy.

Jak przekazuje genXone, w grudniu zeszłego roku przebadano ponad 200 próbek  z całej Polski. To właśnie w jednej z nich, która pochodziła od mieszkanki Małopolski, został wykryty brytyjski wariant COVID-19.

– To była 42-letnia kobieta. Badanie miała zrobione 22 grudnia, pozytywny wynik dostała 23. Była wtedy objęta izolacją, po jej zakończeniu wyjechała do Wielkiej Brytanii. Osoba, z którą spędzała święta, wyjechała do Austrii. Mamy tutaj bezpieczną sytuację, ale to nie oznacza, że tego wirusa nie ma w innych miejscach. W tym przypadku wydaje się jednak, że potencjalne niebezpieczeństwo związane z tym ogniskiem jest pod kontrolą – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe, niepokojące dane na temat nowych wariantów SARS-CoV-2

O nowym, brytyjskim szczepie koronawirusa wciąż niewiele wiemy. Na razie naukowcy głównie mówili o tym, że prawdopodobnie rozprzestrzenia się on szybciej niż jego pierwotna wersja. Potwierdził to ostatni raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Przyjrzało się ono nie tylko brytyjskiemu szczepowi, ale też mniej zbadanym nowym wariantom – południowoafrykańskiemu i brazylijskiemu. Prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się w UE nowych wariantów koronawirusa ECDC specjaliści ocenili jako „bardzo wysokie ze względu na ich zwiększoną zdolność przenoszenia”. 

„Zwiększona zdolność przenoszenia może prowadzić do zwiększonej liczby infekcji. To z kolei prawdopodobnie doprowadzi do wyższego wskaźnika hospitalizacji i zgonów we wszystkich grupach wiekowych – ale szczególnie wśród osób starszych lub ze chorobami współistniejącymi” – czytamy w raporcie.

szalik zamiast maseczki? Lekarz: to nie jest dobry pomysł

Unia Europejska idzie na walkę z nowymi szczepami

Raport ECDC został opublikowany zaledwie godzinę przed szczytem szefów i rządów państw UE. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Komisja Europejska postanowiła podjąć zdecydowane kroki, żeby zminimalizować rozprzestrzenianie się nowych szczepów SARS-CoV-2. O jakie działania chodzi?

  1. Unia odradza wszystkie podróże, które nie są niezbędne. Kraje UE będą mogły wprowadzać ograniczenia i restrykcje w podróżowaniu (np. obowiązkowe testy czy obowiązek kwarantanny), ale granice wewnętrzne UE powinny zostać otwarte, by zagwarantował  dobre funkcjonowanie jednolitego rynku.
  2. Wprowadzone zostaną tzw. ciemnoczerwone strefy. Takie oznaczenie dostaną te obszary, gdzie występuje najwięcej przypadków SARS-CoV-2.
  3. KE zaleca przyśpieszenie szczepień przeciwko COVID-19. Chce, żeby do lata poddane im zostało 70 proc. europejskiej populacji.
  4. Ustalono, że trzeba zwiększyć liczbę badań na obecność nowych wariantów koronawirusa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.