3 min.
Nowa odmiana koronawirusa we Włoszech. Jest podobna do tej z Wielkiej Brytanii i… mogła pojawić się już w wakacje

Nowa odmiana koronawirusa mogła pojawić się już w lipcu i nie w Wielkiej Brytanii, a we Włoszech. Włoski naukowiec podaje nowe informacje na jej temat / Pexels.com
Najnowsze
24.01.2021
Kiedy lekarz może odmówić szczepienia? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski [WIDEO]
24.01.2021
Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni
24.01.2021
Palisz papierosy? Oto, co powinnaś jeść
24.01.2021
Jak wzmocnić odporność dziecka? 5 sprawdzonych sposobów
24.01.2021
Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?
W Lombardii odkryto „włoską odmianę” koronawirusa, która może być prekursorem tej angielskiej – ogłosił prezes włoskiego Stowarzyszenia Wirusologii prof. Arnaldo Caruso. Z jego informacji wynika, że nowy szczep krążył we Włoszech już w sierpniu.
Spis treści
Nowa mutacja koronawirusa pochodzi z Włoch?
O nowym szczepie koronawirusa w Anglii jest głośno od połowy grudnia, jednak rozprzestrzeniał on się już prawdopodobnie w połowie września 2020 roku. Pierwszy rozpoznany przypadek datowany jest na 20 września.
Teraz pojawiły się wątpliwości, czy nowa odmiana mutacja rzeczywiście miała swój początek w Wielkiej Brytanii. Według prof. Caruso, dziekana wydziału mikrobiologii i mikrobiologii klinicznej na uniwersytecie w Brescii oraz dyrektora laboratorium w tamtejszym szpitalu, szerząca się od lata włoska odmiana SARS-CoV-2 jest „bardzo podobna do osławionego angielskiego wariantu” odkrytego we wrześniu i go „poprzedza”.
Wirusolog zaznaczył, że włoska mutacja koronawirusa odkryta została przypadkowo podczas obserwacji pacjenta, który chorował na COVID-19 w kwietniu i u którego utrzymywała się nietypowa infekcja. Testy robione mu już po wyzdrowieniu, począwszy od sierpnia, zawsze dawały wynik pozytywny, wskazujący na dużą ilość wirusa w organizmie. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu bliżej. Wnioski były dość zaskakujące.
Nowy wariant SARS-CoV-2 mógł się pojawić już w lipcu
„W listopadzie postanowiliśmy przeprowadzić sekwencjonowanie wirusa, by ustalić, dlaczego się utrzymuje, i ku naszemu zdumieniu zdaliśmy sobie sprawę z tego, że zidentyfikowaliśmy nową odmianę, podobną, ale nie identyczną, do angielskiej, która zaczynała też krążyć we Włoszech” – relacjonował w rozmowie z włoską agencją Adnkronos prof. Arnaldo Caruso. „Wtedy przeprowadziliśmy sekwencjonowanie także próbki od tego pacjenta uzyskanej w sierpniu, odkrywając, że już wtedy odmiana była obecna ze wszystkimi swoimi mutacjami” – dodał.
Naukowiec odnotował, że badania przeprowadzone na uczelni medycznej Campus Biomedico w Rzymie wskazują, iż włoski wariant koronawirusa powstał na początku lipca.
Zapytany o to, czy możliwe jest, że szczepionka przeciwko COVID-19– opracowana przez konsorcjum Pfizer/BioNTech, a od 26 grudnia podawana w Unii Europejskiej – nie będzie skuteczna w przypadku włoskiej odmiany SARS-CoV-2, prof. Arnaldo Caruso odparł, że „teoretycznie nie”. pPeparat wywołuje bowiem „kompleksową reakcję” na różne obszary białka koronawirusa. Wirusolog zastrzegł jednak, że pewność odpowiedź uzyskamy wkrótce – również dzięki badaniom zaszczepionych.
Nowy szczep koronawirusa – co o nim wiemy?
Do połowy grudnia w Anglii potwierdzono 1108 przypadków mutacji koronawirusa, w Walii – 20 przypadków, w Danii – dziewięć, jeden w Holandii i jeden w Australii. Od tego czasu nowy szczep rozprzestrzenia się po całym świecie. Przypadki zakażeń odnotowano też w:
- Hiszpanii,
- Portugalii,
- Holandii,
- Niemczech,
- Francji,
- Japonii,
- Republice Południowej Afryki,
- Irlandii,
- Szwecji,
- Norwegii,
- Finlandii.
Zgodnie z doniesieniami medialnymi nowa mutacja koronawirusa pojawiła się również w Belgii. Do tej pory wskazywano też na jeden przypadek we Włoszech, ale po najnowszych doniesieniach może się okazać, że było ich znaczenie więcej.
Nowa mutacja SARS-CoV-2 wywołała wiele niepokoju i pytań: czy jest groźniejsza niż pozostałe warianty? Czy szczepionki będą skuteczne wobec tej odmiany patogenu? Eksperci uspokajają: koronawirusy cały czas mutują. Do lipca 2020 r. wykryto co najmniej 12 tys. mutacji SARS-CoV-2,, a może być ich znacznie więcej. Większość z nich według nie ma istotnego znaczenia dla przebiegu pandemii
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021