3 min.
Nowe badanie wskazuje na związek między stylem życia a cięższym zachorowaniem na COVID-19

Nowe badanie wskazuje na związek między stylem życia a cięższym zachorowaniem na COVID-19/ Pexels, fot. Liza Summer
Powszechnie wiadomo, że istniejące wcześniej schorzenia, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i otyłość, zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Nowe badanie sugeruje jednak, że może istnieć jeszcze inny czynnik ryzyka: brak aktywności fizycznej. Osoby, które są aktywne przez 150 minut tygodniowo, rzadziej są hospitalizowane z powodu zakażenia koronawirusem.
Spis treści
Aktywność fizyczna łagodzi przebieg COVID-19
Regularna aktywność fizyczna może znacznie zmniejszyć ryzyko hospitalizacji związanych z COVID-19, przyjęcia na oddział intensywnej terapii i zgonu, jak wynika z badania obserwacyjnego obejmującego prawie 50 tys. osób.
„To jest pobudka dla… wszystkich na całym świecie” – powiedział Robert Sallis, główny autor badania.
Badacze kierowani przez Roberta Sallisa z Kaiser Permanente Medical Center w Fontana (Kalifornia, USA) przejrzeli dokumentację medyczną 48 440 osób dorosłych, którym regularnie zadawano dwa pytania dotyczące ich typowych nawyków związanych z ćwiczeniami w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Naukowcy podzielili kobiety i mężczyzn na trzy grupy według czasu spędzanego aktywnie:
- Konsekwentne spełnianie wytycznych przy ponad 150 minutach tygodniowo;
- Pewna regularna aktywność trwająca od 11 do 149 minut tygodniowo;
- Konsekwentnie nieaktywny, co oznacza 10 minut lub mniej ćwiczeń tygodniowo.
Badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine wskazało, że osoby, które co najmniej przez 150 minut tygodniowo były aktywne fizycznie, wykazywały mniejszą częstość hospitalizacji i zgonów z powodu COVID-19. To ten sam poziom ćwiczeń, który według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) może wzmocnić funkcje odpornościowe, poprawić zdrowie psychiczne, a także poprawić zdrowie płuc i układu krążenia.
Okazało się, że nawet osoby z drugiej grupy nadal odczuwały znaczące korzyści w porównaniu z osobami, które twierdziły, że ćwiczą 10 minut lub mniej. Ponadto eksperci wykazali, że osoby prowadzące siedzący tryb życia były o 73 proc. bardziej narażone na hospitalizację, o 10 procent bardziej narażone na intensywną opiekę i dwa i pół razy bardziej narażone na śmierć z powodu zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
„Wyniki badania stanowią jasne i wykonalne wytyczne”
„Jesteśmy głęboko przekonani, że wyniki badania stanowią jasne i wykonalne wytyczne, które mogą być stosowane przez populacje na całym świecie w celu zmniejszenia ryzyka poważnych następstw COVID-19, w tym śmierci” – powiedziała jedna z autorek badania, dr Deborah Rohm Young.
Jako czynnik ryzyka ciężkiego zachorowania na COVID-19, brak aktywności fizycznej został zdominowany jedynie przez podeszły wiek i przeszczepy narządów. Jak podsumował Sallis, oprócz szczepień „regularna aktywność fizyczna to najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić, aby się chronić”.
Aby osiągnąć 150-minutowy próg ćwiczeń w ciągu tygodnia, należy ćwiczyć ok. 22 minuty dziennie. Osiągnąć ten cel można, zaczynając od drobnych czynności, takich jak wyprowadzanie psa na spacer czy zamiana windy na schody.
Podeślij znajomym!
Zobacz także

Szczepienie na COVID-19 a dzień wolny od pracy. To „koszt, który może zostać przez firmy poniesiony”?

Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat

Ile osób w Polsce zmarło po szczepionce na COVID-19? U ilu wystąpiła zakrzepica? Znamy najnowsze dane
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023