Przejdź do treści

Nowe obostrzenia i obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych

Nowe obostrzenia w związku z pandemią i obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych
YNowe obostrzenia w związku z pandemią i obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla trzech grup zawodowych / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Musimy podjąć decyzje bardziej radykalne. Konieczne jest zaostrzenie regulacji – podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Sprawdź, jakie obostrzenia czekają nas od 15 grudnia i jakie grupy zawodowe obejmie obowiązkowe szczepienie przeciw COVID-19.

Obowiązek szczepień? Nie dla wszystkich

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenia koronawirusem u 19 366 kolejnych osób. Zmarły 504 osoby z COVID-19 – podało 7 grudnia Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii ponad 3,7 mln osób zaraziło się koronawirusem, na COVID-19 zmarło 86,2 tys. osób.

Od kilku tygodni utrzymuje się wysoka liczba zakażeń i hospitalizacji. Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, duże zmiany czekają zarówno pracodawców, jak i pracodawców.

„Pracodawca będzie miał prawo wymagać wyniku testu od pracownika – powiedział Niedzielski, zapowiadając projekt w tej sprawie. – W ciągu tygodnia się wyklaruje i zostanie skierowany na ścieżkę formalną – dodał.

Drugi poważny krok dotyczy szczepień. Jak zapowiedział minister zdrowia, od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych i nauczyciele będą objęci obowiązkiem przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. 

Polska znalazła się na czerwonej liście USA. „Podróżni mogą być narażeni na ryzyko infekcji”

Nowe obostrzenia

W związku ze zwiększeniem się liczby przypadków i coraz większym zagrożeniem wariantem Omikron w Polsce od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia:

  • obłożenie 30 proc. w restauracjach i hotelach;
  • obłożenie 30 proc. w muzeach, galeriach i kinach. Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz konsumpcji;
  • zamknięte będą kluby i dyskoteki (w dniu 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób);
  • ograniczenie w środkach transportu do 75 proc.;
  • współdomownicy będą musieli przejść obowiązkowy test na COVID-19, jeśli ktoś z gospodarstwa domowego otrzymał wynik pozytywny wynik (bez względu na posiadany certyfikat covidowy);
  • osoby przylatujące spoza strefy Schengen będą musiały wykonać test w kierunku COVID-19 nie później niż 24 godz. przed podróżą.

Co ważne, nowe limity osób nie obowiązują osób zaszczepionych przeciw COVID-19. Ale tylko, gdy przedsiębiorca wykaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe. Ważną zmianą jest też wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach podstawowych i średnich. Uczniowie będą się uczyć w domach od 20 grudnia do 12 stycznia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.