2 min.
Nowe przepisy właśnie weszły w życie. Izolacja i kwarantanna stają się krótsze

Nowe przepisy już weszły w życie. Izolacja i kwarantanna będą krótsze / Pexels.com
Zaraziłaś się SARS-CoV-2 albo wiesz o zakażeniu w twoim bliskim otoczeniu? Koniecznie zapoznaj się z najnowszymi zasadami dotyczącymi izolacji chorego i kwarantanny jego domowników. Przepisy obowiązują od 15 lutego.
Spis treści
Co się zmienia?
Rozporządzenie, które weszło w życie 15 lutego, wprowadza wiele zmian dotyczących izolacji i kwarantanny z powodu COVID-19. Zgodnie z nim:
- izolacja będzie trwała 7 zamiast 10 dni (okres ten liczony będzie od dnia wykonania testu, a nie – jak do tej pory – od momentu otrzymania wyniku);
- domownicy będą również odbywali tygodniową kwarantannę, równolegle z osobą chorą.
Natomiast niektóre zmiany, które są częścią łagodzenia obostrzeń, weszły w życie już 11 lutego. Od tego czasu:
- zniesiona jest kwarantanna u tzw. osób z kontaktu;
- kwarantanna po przyjeździe z niektórych krajów, np. tych spoza strefy Schengen, trwa 7 dni.
Koronawirus w Polsce
„Mamy 22 267 (w tym 2408 ponownych zakażeń) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem” – poinformowało 15 lutego Ministerstwo Zdrowia.
Tydzień temu liczba ta wynosiła 35 960, wyraźnie widać więc tendencję spadkową. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił na ostatniej konferencji prasowej, że nie tylko można ją zaobserwować w liczbie nowych zarażeń wirusem SARS-CoV-2, ale również w statystykach dotyczących hospitalizacji.
To wszystko skłoniło rząd do podjęcia decyzji o skróceniu kwarantanny i izolacji. Stopniowo mają być łagodzone również inne obostrzenia związane z COVID-19. Zmiany czekają m.in. również uczniów. Jak zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wrócą oni do nauki stacjonarnej tydzień wcześniej niż to było planowane, czyli 21 lutego. Rząd w ciągu kilku najbliższych tygodni planuje również zniesienie obowiązku noszenia maseczek.
„Luty będzie tym miesiącem, kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże i w lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji” – zapowiedział szef MZ. „Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – dodał.
Zobacz także
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023