2 min.
Nowy wariant koronawirusa wykryty we Francji. IHU jest bardziej zakaźny i odporny na szczepionkę

Nowy wariant koronawirusa IHU bardziej odporny na szczepionkę/ Getty Images
Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 został odkryty w Marsylii we Francji na początku grudnia. Jak wykazują naukowcy, wariant nazwany IHU posiada 46 mutacji, przez co może szybciej się rozprzestrzeniać i być bardziej odporny na szczepionki.
IHU – nowy wariant koronawirusa
Omikron obecnie jest dominującym wariantem koronawirusa we Francji, która dołączyła do innych krajów europejskich, takich jak Wielka Brytania i Portugalia, z dynamicznie rosnącą liczbą nowych przypadków zakażenia w ciągu ostatnich kilku dni. Wirusa, pierwotnie określanego jako linia B.1.1.529, wykryto już m.in. w Japonii, Izraelu, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Czechach.
Francuscy naukowcy odkryli jednak nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, który wzbudza niepokój. Zarejestrowano go 10 grudnia u pacjentów z miasta Forcalquier w departamencie Alpy Górnej Prowansji w Instytucie Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii (IHU). DO tej pory wykryto 12 przypadków zarażenia wariantem IHU, z których pierwszy związany był z podróżą do Kamerunu.
„IHU bardziej zakaźny i odporny na szczepionkę”
Jak wskazują francuscy badacze, nowy wariant IHU posiada 46 mutacji, „co czyni go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym” niż „klasyczna” odmiana wirusa oraz inne, znane do tej pory warianty. IHU m.in. zawiera mutację N501Y, po raz pierwszy zaobserwowaną w wariancie Alpha, która zdaniem ekspertów może sprawić, że nowy wariant może szybciej się rozprzestrzeniać. Uwagę naukowców zwróciła również obecność mutacji E484K, która może oznaczać, że wariant IHU będzie bardziej odporny na szczepionki. Specjaliści uspokajają jednak i podkreślają, że „niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 proc. przypadków we Francji”.
Wariant IHU nie został jeszcze zarejestrowany w innych krajach ani oznaczony jako wariant badany przez Światową Organizację Zdrowia. Eksperci apelują więc, by zaszczepić na COVID-19 jak najwięcej osób w jak najszybszym czasie. Tylko w ten sposób koronawirus przestanie krążyć w społeczeństwie i tym samym mutować.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023