Przejdź do treści

Nowy wariant Mu wzbudza coraz większy niepokój ekspertów. Dotarł już do Polski

Nowy wariant Mu wzbudza coraz większy niepokój ekspertów. Dotarł już do Polski
Nowy wariant Mu wzbudza coraz większy niepokój ekspertów. Dotarł już do Polski / GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pojawił się nowy, niepokojący wariant koronawirusa, który nosi nazwę my (ang. Mu). Zarażenia tym szczepem odnotowano już w niemal 40 krajach, również w Polsce. „Wariant Mu w Ameryce Południowej, obok wariantu delta, będzie monitorowany pod kątem zmian” – przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

Wariant Mu

Jak podaje WHO, pierwszym miejscem, w którym pojawił się wariant Mu, była Kolumbia. Aż 40 proc. przypadków zarażenia koronawirusem, które tam odnotowano, to właśnie nowy szczep. Jednak na Kolumbii jego rozprzestrzenianie się nie zakończyło. Mu obecny jest aż w 39 krajach, w tym również w Polsce.

Oprócz tego pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Słowacji. Co prawda, jeśli weźmiemy pod uwagę globalną skalę rozprzestrzeniania się wariantu Mu, to można mu przypisać zaledwie 0,1 proc. wszystkich zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ale jest jedna kwestia, która niepokoi naukowców.

Wstępne analizy WHO pokazują, że wariant jest oporny na działanie szczepionek przeciw COVID-19. Żeby to potwierdzić, potrzebne będą jednak dalsze badania.

Kolejna odmiana do obserwacji

Szczep Mu, znany też jako B.1.621, został oznaczony przez WHO jako tzw. wariant zainteresowania (ang. variant of interest), który będzie pod szczególną obserwacją Światowej Organizacji Zdrowia. Oznacza to, że nie charakteryzuje się ona tak wysoką śmiertelnością jak wariant Delta czy Alpha, ale jego rozprzestrzenianie się musi być wciąż monitorowane.

Na liście niepokojących odmian wirusa SARS-CoV-2 (ang. Variant of concern), są:

  • wariant Alfa (wcześniej określany jako brytyjski albo B.1.1.7),
  • wariant Beta (wcześniej nazywany południowoafrykańskim albo B.1.351;),
  • wariant Gamma (inaczej brazylijski albo P1)
  • wariant Delta (czyli indyjski, B.1.617.2).

Naukowców najbardziej niepokoją warianty Alfa i Delta. Pierwszy z nich obecny jest w 193 krajach, drugi – w 170.

 

Źródło: The Economic Times

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.