2 min.
Nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii. Rozprzestrzenia się szybciej niż znane do tej pory

Nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii. Rozprzestrzenia się szybciej niż znany do tej pory / zdj. Ezra Bailey / Getty Images
W Zjednoczonym Królestwie wykryto nową mutację koronawirusa, która przenosi się szybciej niż te, z którymi dotąd mieliśmy do czynienia – poinformował minister zdrowia Matt Hancock. Podkreślił, że nie ma dowodów na to, by „nowy wariant” patogenu był odporny na szczepionki, które od tygodnia są podawane w kraju.
Spis treści
„Nic nie wskazuje” na to, by powodował cięższy przebieg COVID-19
W poniedziałek 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oznajmił:
„W ostatnich dniach zidentyfikowaliśmy nowy wariant koronawirusa, który może mieć związek z coraz szybszym rozprzestrzenianiem wirusa w południowo-wschodniej Anglii”.
Hancock dodał, że odnotowano już ponad tysiąc przypadków zakażenia nieznaną wcześniej mutacją SARS-CoV-2, głównie na południu kraju.
„Zakażenia zlokalizowano na prawie 60 obszarach i ich liczba szybko się zwiększa – mówił minister zdrowia.
Minister zdrowia podkreślił, że nie ma dowodów na to, by nowy wariant powodował cięższy przebieg COVID-19 ani był odporny na szczepionkę. Przypomnijmy – w Wielkiej Brytanii od 8 grudnia trwa kampania szczepień przeciwko koronawirusowi. Kraj ten jako pierwszy na świecie dopuścił opracowaną przez zespół Pfizera i BioNTech-u.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Brytyjczycy są chętni do szczepień
Do tej pory w Wielkiej Brytanii potwierdzono 1,87 mln przypadków wirusa SARS-CoV-2. Odnotowano ponad 64 tys. zgonów. W ostatnich dniach dobowa liczba nowych zachorowań utrzymuje się na poziomie powyżej 20 tys. Rekordowa liczba nowych potwierdzonych zakażeń przypadła na 13 listopada, kiedy wykryto ponad 33 tys. przypadków.
Zważywszy na trudną sytuację epidemiczną przez cały listopad w Zjednoczonym Królestwie obowiązywał lockdown. Nic więc dziwnego, że zmęczeni długotrwałymi obostrzeniami Brytyjczycy są entuzjastycznie nastawieni do szczepień. W Wielkiej Brytanii ruch antyszczepionkowców niemal nie istnieje (albo przynajmniej jest mniej aktywny niż w Polsce). Media donoszą, że ewentualne wątpliwości wielu nieprzekonanych rozwiała informacja o tym, że królowa Elżbieta II i jej mąż także przyjmą preparat Pfizera.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023