Tomasz Dzieciątkowski: obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i chorób powodujących bezpłodność kobiet są bezpodstawne

się ten artykuł?
Od początku pandemii z wielu stron słyszymy obawy dotyczące tego, czy przechorowanie COVID-19 oraz zaszczepienie się przeciwko SARS-CoV-2 ma związek z płodnością. Mikrobiolog i wirusolog Tomasz Jerzy Dzieciątkowski postanowił więc wyjaśnić wszystko w swoim poście na Facebooku.
COVID-19 a płodność
Planujesz ciążę i nie wiesz, czy szczepić się przeciwko SARS-CoV-2? Boisz się o przyszłe potomstwo, ponieważ całkiem niedawno przeszłaś koronawirusa? Spokojnie. Najnowsze badania jasno pokazują, że COVID-19 nie ma związku z płodnością. Pisze o tym wirusolog Tomasz Dzieciątkowski na swoim profilu na Facebooku.
„Od dawna w przestrzeni medialnej funkcjonowały obawy, iż rzekome podobieństwa pomiędzy białkiem syncytyną-1 a glikoproteiną kolca SARS-CoV-2 mogą wywoływać krzyżową reaktywność, która może prowadzić do niepłodności immunologicznej u kobiet” – zaczyna swój post ekspert.
I dodaje, że w pracy naukowej „Seropozytywność białka kolczastego SARS-CoV-2 po szczepieniu lub infekcji nie powoduje bezpłodności” wykorzystano transfer zamrożonych zarodków jako model eksperymentalny do porównania wskaźników implantacji pomiędzy kobietami seropozytywnymi po zakażeniu SARS-CoV-2, a seropozytywnymi i seronegatywnymi po szczepieniu przeciwko SARS-CoV-2.
„Nie znaleziono żadnych różnic w odsetkach zagnieżdżeń udokumentowanych wzrostem poziomu hCG w surowicy lub też odsetkach zagnieżdżeń trwałych pomiędzy tymi trzema grupami. Należy więc uważać, że obawy dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 i chorób powodujących bezpłodność kobiet są bezpodstawne” – wyjaśnił Tomasz Dzieciątkowski.
Planowanie ciąży a szczepienie na COVID-19
Na temat wpływu szczepionek na COVID-19 na kobiety planujące ciążę wypowiadał się również lek. Bartosz Fiałek, reumatolog i działacz społeczny w obszarze ochrony zdrowia. Według specjalisty kobieta nie musi wcale czekać dłuższy czas po szczepieniu, gdy chce planować ciążę.
„Nie ma wskazań do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciw COVID-19. Wynika to przede wszystkim z faktu, że szczepionka nie wnika do jądra komórkowego oraz jest szybko usuwana z organizmu – tłumaczył, dodając, że warto wstrzymać się z planowaniem ciąży na czas szczepienia dwoma dawkami, który obecnie wynosi ok. 21 dni.
Kiedy przeprowadzimy ten cykl szczepień, już następnego dnia – a nawet tego samego – po drugim szczepieniu, można starać się zajść w ciążę” – wyjaśniał Bartosz Fiałek.
Tomasz Dzieciątkowski – kim jest?
Tomasz Jerzy Dzieciątkowski to polski mikrobiolog, wirusolog, dr hab. nauk medycznych, adiunkt Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego profil na Facebooku – „Tomasz Dzieciątkowski – Trust me I’m a Virologist” obserwuje obecnie 21 tys. osób.
Zobacz także

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

Aleksandra Żebrowska: problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem są powszechne, ale tak rzadko się o nich mówi, że ludzie nie biorą ich pod uwagę w luźnej rozmowie przy imieninowym torcie

Ciąża w czasie epidemii. Ginekolog uspokaja: w Polsce wszystkie dzieci chorych matek urodziły się zdrowe
Polecamy

Bezpieczne i skuteczne metody na katar w ciąży – poznaj je wszystkie

„Rak to nie wyrok. Kobieta może zajść w ciążę, mężczyzna może zostać ojcem” – mówi onkolożka dr Joanna Kufel-Grabowska

Bezpieczne ćwiczenia w ciąży – jak pozostać aktywną?
