3 min.
Obostrzenia w pociągach PKP Intercity: ograniczenie liczby pasażerów do połowy miejsc siedzących

Obostrzenia w pociągach PKP Intercity: zajęta może być maksymalnie połowa miejsc / Unsplash
Od 17 października w pociągach PKP Intercity zajętych może być jedynie 50 proc. miejsc. Pasażerowie mogą siadać na dowolnym miejscu w klasie, na którą został zakupiony bilet. To efekt najnowszego rozporządzenia rządu w sprawie ograniczeń obowiązujących w związku z epidemią koronawirusa.
PKP Intercity: wraca limit sprzedaży biletów w pociągach
Jeden wagon pusty, drugi wypełniony do granic. Jeszcze do niedawna tak wyglądały podróże pociągami PKP Intercity. Zachowanie bezpiecznego dystansu w ramach wytycznych w obliczu walki z pandemią koronawirusa? O tym można było pomarzyć. Wszystkiemu był winien stary system rezerwacyjny (zakupiony w 1992 roku), którego przez ponad pół roku nie udało się przystosować do wymogów sanitarnych wynikających z sytuacji epidemicznej w kraju.
Dopiero pod koniec września PKP Intercity poinformowało, że zmieniło algorytm decydujący o przydziale miejsc. Nie rozwiązało to jednak zasadniczego problemu – w przypadku wykupienia biletów na wszystkie miejsca siedzące pasażerowie wciąż nie mieli szansy na zachowanie jakiegokolwiek dystansu, niejednokrotnie siedząc ramię w ramię ze współtowarzyszami podróży w zamkniętym, ciasnym wagonie.
Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów zmieniło sytuację i zmusiło przewoźnika do ponownego wprowadzenia limitu sprzedaży biletów na podróż pociągami PKP Intercity (ten system funkcjonował przez kilka tygodniu na początku epidemii w kraju).
„Od 17 października br. umożliwiamy zakup biletów na 50 proc. wszystkich miejsc siedzących dostępnych w pociągu” – czytamy na stronie intercity.pl.
Pasażerowie mogą zajmować nie więcej niż co drugie miejsce siedzące, zachowując odstęp. Jednocześnie podróżni mogą zajmować dowolne miejsca w obrębie posiadanej klasy wagonu, bez względu na miejsce wskazane na zakupionym bilecie. Wszystkich obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Osoby, które kupiły bilety w przedsprzedaży do 16 października br. włącznie, na przejazd 17 października i później, mogą zwrócić bilet i otrzymać pełną należność. Pasażerów, którzy kupią bilet 17 października i później będą obowiązywać standardowe zasady zwrotów, z potrąceniem odstępnego.
Nowe limity pojawiły się też u pozostałych przewoźników – w pociągach SKM będzie mogło podróżować 30 proc. wszystkich miejsc (siedzących i stojących) w pojeździe, a połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.
Większa higiena w PKP
Ponadto PKP informuje, że zwiększyło częstotliwość mycia i dezynfekcji pociągów. Pasażerowie również mają mieć stały dostęp środków higieny osobistej, m.in. mydło w płynie i ręczniki papierowe.
„Cały czas pracujemy nad tym, by zapewnić środki dezynfekcyjne o najwyższych parametrach, uwzględniające specyfikę transportu publicznego” – czytamy w komunikacie.
Usługi gastronomiczne w pociągach nie zostały wstrzymane, ale „w trosce o bezpieczeństwo i komfort podróżnych zostały wprowadzone specjalne zasady sanitarne”.
„Maseczkę można zdjąć po zajęciu miejsca przy zdezynfekowanym stoliku. Podróżni są także zobowiązani do zdezynfekowania rąk przed wejściem do stref” – oznajmił przewoźnik.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Wciskamy hamulec z całej siły” – oznajmił Adam Niedzielski. Znamy decyzje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Rząd łagodzi zapowiedzi restrykcji w siłowniach i na basenach. Kto może odetchnąć z ulgą?

Wracają godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i na poczcie. Ograniczenia wchodzą w życie 15 października
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023