Przejdź do treści

Od 1 grudnia wracają restrykcje związane z pandemią COVID-19. Sprawdź, co się zmieni

Od 1 grudnia wracają restrykcje. Sprawdź, co się zmieni
Od 1 grudnia wracają restrykcje. Sprawdź, co się zmieni / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Chcę poinformować, że w związku z pojawieniem się nowej mutacji przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dać nam świadomość wagi tej sytuacji, gdy pojawia się nowe ryzyko” – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Nowe restrykcje związane z pandemią COVID-19 będą obowiązywały od 1 grudnia.

Wariant Omikron COVID-19 to game-changer?

„Można powiedzieć, że jesteśmy w apogeum czwartej fali. Spodziewamy się, że te wzrosty wyhamują i będą się utrzymywały, ale myślimy też o optymistycznym scenariuszu i ta liczba będzie spadała – powiedział na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. „Niestety, w ostatnich dniach pojawił się nowy element, który z naszego punktu widzenia może być „game changerem”, czyli elementem, który zupełnie zmienia to, czego się spodziewaliśmy. To oczywiście nowa mutacja – Omikron” – dodał.

Dyrektor NIZP-PZH Grzegorz Juszczyk podkreślił, że wariant Omikron zawiera ponad 30 różnych mutacji, przez co może być o wiele bardziej zakaźny niż „klasyczna” odmiana COVID-19 i inne, znane do tej pory warianty. Dodał, że ewentualna dominacja Omikronu nastąpi w ciągu kilku miesięcy, dlatego najlepszą rekomendacją w tej chwili jest zaszczepienie się przeciw COVID-19.

Minister Niedzielski zaznaczył, że pojawienie się nowego wariantu całkowicie zmienia podejście rządu do walki z pandemią. „Dlatego przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń” – powiedział minister i podkreślił, że mają one pomóc poradzić sobie z nowym, nieznanym jeszcze ryzykiem.

Test na covid

Nowe obostrzenia w związku z pandemią COVID-19

Pakiet alertowy zawiera dwa elementy. Pierwszy z nich to tzw. uszczelnienie granic, w ramach których obowiązują:

  • zakaz lotów do krajów uznanych za miejsca szczególnego ryzyka: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe (nie ma w ich przypadku możliwości zwolnienia testem z 14-dniowej kwarantanny);
  • zmiana zasad podróżowania z krajów, które nie są w strefie Schengen: kwarantanna zostaje wydłużona do 14 dni, po upływie 8 dni może jednak z niej zwolnić test PCR.

Drugi ważny element to obostrzenia krajowe:

  • we wszystkich obiektach, w których do tej pory obowiązywał limit 75-procentowego obłożenia miejsc (np. kościoły, restauracje, hotele, obiekty sportowe), zostanie on zmniejszony do 50 proc.;
  • limit osób na przyjęciach, takich jak komunie i wesela, oraz na dyskotekach zostanie zmniejszony ze 150 do 100 osób;
  • w takich miejscach jak muzea, galerie sztuki, kluby fitness czy kasyna, będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych (zamiast, jak to było wcześniej jedna osoba na 10 metrów kwadratowych).

Regulacje te będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia. Co ważne, w limity miejsc nie są wliczane osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.