2 min.
Od 1 marca czekają nas spore zmiany. Kto przez brak szczepienia przeciw COVID-19 może stracić pracę?

Od 1 marca czekają nas spore zmiany. Kto za brak szczepienia przeciw COVID-19 może stracić pracę? / iStock
„Pracujesz w zawodzie medycznym? Jesteś farmaceutą? Zaszczep się do 1 marca 2022 r.” – apeluje na stronach rządowych Ministerstwo Zdrowia. Skutki nieprzyjęcia szczepionki przez te grupy mogą być bardzo poważne – łącznie z utratą pracy. Resort zdrowia właśnie opublikował rozporządzenie w tej sprawie.
Kto ma obowiązek przyjęcia szczepionki?
Do 1 marca 2022 r. obowiązek zaszczepienia się przed COVID-19 mają:
- osoby wykonujące zawód medyczny,
- farmaceuci,
- studenci medycyny,
- pracownicy podmiotów medycznych.
Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania od pracownika oświadczenia o tym, że zaszczepił się przeciw COVID-19. Obowiązek przyjęcia szczepienia nie dotyczy osób, którym uniemożliwia to stan zdrowia.
„Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu (…) i rozwiązanie stosunku pracy” – wskazuje MZ na stronie resortu.
Wypowiedzenie za brak szczepionki
Co nowy przepis oznacza w praktyce? Jeśli pracujemy w opiece zdrowotnej albo aptece i nie przyjmiemy do 1 marca br. szczepionki przeciw COVID-19, możemy dostać wypowiedzenie – chyba że pracodawca zorganizuje pracę w taki sposób, że osoba niezaszczepiona nie będzie stwarzała ewentualnego zagrożenia dla innych pracowników czy klientów.
MZ podkreśla, że działania podejmowane przez pracodawcę w związku z nieprzyjęciem przez pracownika szczepionki „winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników”.
Do tej pory w Polsce przeciw COVID-19 w pełni zaszczepiło się 22 105 445 osób. Dawkę przypominającą przyjęło 10 932 859 Polek i Polaków. Odnotowano 18 199 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Zobacz także

Chcesz ubiegać się o odszkodowanie za niepożądane skutki szczepienia? Wyjaśniamy, jak to zrobić

Dlaczego ludzie nie chcą szczepić się na COVID-19? Prof. Sieroń: „Może gdyby szczepionki były choć symbolicznie płatne, ludzie chętniej by z nich korzystali?”

„Rodzice nieszczepiący dzieci to najczęściej osoby zagubione, poddane ciągłej dezinformacji. Często po spokojnej rozmowie decydują się dziecko zaszczepić” – mówi dr Ilona Małecka
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023