Przejdź do treści

Od 1 września brak maseczki tylko z zaświadczeniem od lekarza. „To absurd” – komentuje dr Michał Domaszewski

portret lekarza michała domaszewskiego
źródło: Instagram @michal_domaszewski
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Dr Michał Domaszewski jest lekarzem rodzinnym, który prowadzi bloga medycznego, konto na YouTube oraz na Instagramie. Właśnie w tym ostatnim medium skomentował  wchodzącą w życie już 1 września decyzję Ministerstwa Zdrowia o konieczności posiadania specjalnego zaświadczenia od lekarza, które usprawiedliwiałoby brak założonej maseczki.

Wystawienie zaświadczenia to kolejny z wielu obowiązków lekarzy w czasie epidemii koronawirusa

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ogłosił tę decyzję na jednej z konferencji. Jej uzasadnieniem jest to, że wiele osób próbuje się od noszenia maseczek ochronnych wymigać, mówiąc np.: „mam astmę„, co w danej chwili najczęściej trudno udowodnić. Obowiązek posiadania zaświadczenia lekarskiego, jeśli nie ma  się na twarzy (a konkretnie na nosie i ustach) maseczki, dotyczy terenu całej Polski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że tych zaświadczeń nie powinno być dużo, ponieważ przeciwwskazań zdrowotnych do noszenia maseczek też tak naprawdę nie ma wiele.

– A jakie są konkretnie te przeciwwskazania? Tego nie wie nikt – pisze dr Domaszewski i dodaje, że lekarze rodzinni zdecydowanie mają co robić w czasie pandemii. On sam pracuje obecnie za 3 medyków, przebywających na urlopach i przyjmuje kilka osób… na tę samą godzinę. Od czasu ogłoszenia decyzji Ministerstwa Zdrowia pacjentów jest jeszcze więcej – chcą zdążyć otrzymać zaświadczenie do początku września i okupują gabinety lekarzy rodzinnych. Osób przyjmowanych z tego powodu przez dr. Domaszewskiego są setki.

To jeszcze nie wszystko. Jak zauważa lekarz:

Dostałem pismo z GIS, że to lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za leczenie Covid-19 u pacjentów domowych. Fajnie, tylko od początku pandemii przypominam, że NADAL nie wolno mi zlecać testów, nie mam specjalistycznej karetki do dojazdu, a Ministerstwo nie dało nam ani jednego kombinezonu do ochrony osobistej oraz nadal nie ma odgórnych wytycznych co do leczenia umiarkowanych postaci Covida.

wakacje z koronawirusem, ludzie nad jeziorem

Lekarz zaznacza również, że jego cierpliwość, podobnie jak wielu innych pracowników ochrony zdrowia, zmęczonych oskarżaniem o całe „zło” wynikłe z obecnej sytuacji, powoli się kończy.

View this post on Instagram

Covidowe absurdy odc. nr 847262?. Gruchnęła wiadomość, że bez zaświadczenia od lekarza nie będzie można wymigać się od mandatu za brak maseczki. ?‍⚕️Od dziś lekarze rodzinni przeżywają najazd pacjentów z prośbą o wypisanie papierka dla pana Policjanta. ?‍♂️Oczywiście lekarz rodzinny nie ma co robić w czasie epidemii.. Ja pracuje obecnie za 3 lekarzy z powodu urlopów i czasem przyjmuję na wizytę osobistą po kilku pacjentów na tę samą godzinę (!), ale spoko.. przyjmę jeszcze kilkuset po świstek papieru. Jakie są przeciwskazania do noszenia maseczkek ? Tego nie wie nikt. ?Może trzeba zapytać o to pana Ministra, który na urlopie maseczki nie nosił..Na tym nie koniec. Dostałem pismo z GIS, że to lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za leczenie Covid-19 u pacjentów domowych. Fajnie, tylko od początku pandemii przypominam, że NADAL nie wolno mi zlecać testów, nie mam specjalistycznej karetki do dojazdu, a Ministerstwo nie dało nam ani jednego kombinezonu do ochrony osobistej oraz nadal nie ma odgórnych wytycznych co do leczenia umiarkowanych postaci Covida. Na wizyty domowe rozumiem, że mam jeździć zatłoczonym tramwajem? (ironia) I w sumie hit ostatniego sezonu to wytłumaczenia "dlaczego skoro mamy rekord zachorowań to jeszcze tuż przed wyborami wszyscy krzyczeli ,że NIE ma się już czego bać"??!? Kiedy ten "serial" się zakończy ? Nie wiem, nasza cierpliwość już się skończyła, zapraszam wszystkich "zmęczonych" obwinianiem pracowników ochrony zdrowia za całe zło obecnej sytuacji jutro na godzinę 12:00 pod Ministerstwo Zdrowia ul. Miodowa15 w Warszawie. Do zobaczenia na proteście! W jedności siła! ✌❤ #lekarz #epidemia #lekarz #covid19 #pandemia #masks #masks4all #mandaty #stetoskop #doctorsgram #doctorslife #doktor #przyłbica #protest #protestlekarzy #maseczkiochronne #maseczki #nakaz #covid-19 #Sars #sarscov2 #lekarzrodzinny #gabinet #wearechange #strajk #stethoscope #hospital #szpital

A post shared by Lekarz Rodzinny ?‍⚕️?? (@michal_domaszewski) on

Jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone?

Ministerstwo zapowiada również dodatkowe obostrzenia, które obejmą 19 powiatów w województwach: śląskim, łódzkim, podkarpackim i małopolskim. W 9 powiatach z czerwonej strefy: wieluńskim, ostrzeszowskim, nowosądeckim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim,  a także w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i Rybniku trzeba będzie nosić maseczki wszędzie – również na świeżym powietrzu. W weselach, pogrzebach i innych uroczystościach będzie mogło wziąć udział do 50 osób, a w pojazdach transportu publicznego nie będzie mogło być więcej niż 50 procent zajętych miejsc.

W „żółtych” powiatach: jarosławskim, kępińskim, przemyskim, wieruszowskim, pińczowskim, cieszyńskim, oświęcimskim oraz w Żorach, Przemyślu i Jastrzębiu Zdroju będą obowiązywać tylko trochę lżejsze obostrzenia, np. do 100 osób na weselu.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Kobieta

Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Kobieta na lotnisku

Turysto, nie zapomnij maseczki! Pierwszy wakacyjny kraj UE przywraca nakaz zasłaniania ust i nosa

Koronawirus - powrót maseczek ochronnych? / pexels

Maseczki ochronne wrócą? Takiej sytuacji z koronawirusem nie było od dawna

COVID-22 w Hiszpanii / istock

Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”