4 min.
Od 1 września brak maseczki tylko z zaświadczeniem od lekarza. „To absurd” – komentuje dr Michał Domaszewski

źródło: Instagram @michal_domaszewski
Dr Michał Domaszewski jest lekarzem rodzinnym, który prowadzi bloga medycznego, konto na YouTube oraz na Instagramie. Właśnie w tym ostatnim medium skomentował wchodzącą w życie już 1 września decyzję Ministerstwa Zdrowia o konieczności posiadania specjalnego zaświadczenia od lekarza, które usprawiedliwiałoby brak założonej maseczki.
Spis treści
Wystawienie zaświadczenia to kolejny z wielu obowiązków lekarzy w czasie epidemii koronawirusa
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński ogłosił tę decyzję na jednej z konferencji. Jej uzasadnieniem jest to, że wiele osób próbuje się od noszenia maseczek ochronnych wymigać, mówiąc np.: „mam astmę„, co w danej chwili najczęściej trudno udowodnić. Obowiązek posiadania zaświadczenia lekarskiego, jeśli nie ma się na twarzy (a konkretnie na nosie i ustach) maseczki, dotyczy terenu całej Polski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że tych zaświadczeń nie powinno być dużo, ponieważ przeciwwskazań zdrowotnych do noszenia maseczek też tak naprawdę nie ma wiele.
– A jakie są konkretnie te przeciwwskazania? Tego nie wie nikt – pisze dr Domaszewski i dodaje, że lekarze rodzinni zdecydowanie mają co robić w czasie pandemii. On sam pracuje obecnie za 3 medyków, przebywających na urlopach i przyjmuje kilka osób… na tę samą godzinę. Od czasu ogłoszenia decyzji Ministerstwa Zdrowia pacjentów jest jeszcze więcej – chcą zdążyć otrzymać zaświadczenie do początku września i okupują gabinety lekarzy rodzinnych. Osób przyjmowanych z tego powodu przez dr. Domaszewskiego są setki.
To jeszcze nie wszystko. Jak zauważa lekarz:
Dostałem pismo z GIS, że to lekarz rodzinny jest odpowiedzialny za leczenie Covid-19 u pacjentów domowych. Fajnie, tylko od początku pandemii przypominam, że NADAL nie wolno mi zlecać testów, nie mam specjalistycznej karetki do dojazdu, a Ministerstwo nie dało nam ani jednego kombinezonu do ochrony osobistej oraz nadal nie ma odgórnych wytycznych co do leczenia umiarkowanych postaci Covida.
Lekarz zaznacza również, że jego cierpliwość, podobnie jak wielu innych pracowników ochrony zdrowia, zmęczonych oskarżaniem o całe „zło” wynikłe z obecnej sytuacji, powoli się kończy.
Jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone?
Ministerstwo zapowiada również dodatkowe obostrzenia, które obejmą 19 powiatów w województwach: śląskim, łódzkim, podkarpackim i małopolskim. W 9 powiatach z czerwonej strefy: wieluńskim, ostrzeszowskim, nowosądeckim, pszczyńskim, rybnickim, wodzisławskim, a także w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i Rybniku trzeba będzie nosić maseczki wszędzie – również na świeżym powietrzu. W weselach, pogrzebach i innych uroczystościach będzie mogło wziąć udział do 50 osób, a w pojazdach transportu publicznego nie będzie mogło być więcej niż 50 procent zajętych miejsc.
W „żółtych” powiatach: jarosławskim, kępińskim, przemyskim, wieruszowskim, pińczowskim, cieszyńskim, oświęcimskim oraz w Żorach, Przemyślu i Jastrzębiu Zdroju będą obowiązywać tylko trochę lżejsze obostrzenia, np. do 100 osób na weselu.
Zobacz także

„Już wkrótce wiele osób powinno zaobserwować poprawę samopoczucia. Wspaniałą ludzką cechą jest adaptacja do panujących warunków” – mówi psycholog Małgorzata Dragan o zdrowiu psychicznym w czasach koronawirusa

„Mamy renesans takich wartości jak zdrowie, wolność, praca, przyjaciele, rodzina” – czas koronawirusa ocenia socjolog

„Maseczki. Proszę się częstować”. Akcja mieszkanki Otwocka podbiła internet
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023