Przejdź do treści

Od 15 maja luzowanie obostrzeń. Koniec z maseczkami na zewnątrz, otwarte ogródki restauracyjne

Luzowanie obostrzeń - otwarte ogródki restauracyjne / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nadszedł dzień, na który wszyscy czekaliśmy. Decyzją rządu od północy z piątku na sobotę zniknął obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, przy wymogu zachowania dystansu. Otwarte zostały też ogródki restauracyjne. Od 15 maja więcej osób może podróżować też autobusem, tramwajem czy pociągiem. 

Maseczki na zewnątrz

Od 15 maja 2021 r. nie ma już obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz – na drogach, placach, promenadach czy bulwarach, na terenie cmentarzy, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych.

Wcześniej zapowiadano, że jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15, możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Przepis ten będzie obowiązywał do 5 czerwca 2021 r. 

Nie należy jednak zapominać, że maseczkę musimy nosić w środkach transportu publicznego, w samolotach, na terenie nieruchomości wspólnych, np. na klatkach schodowych, w windach oraz w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej.

Maseczkę nosimy też w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, poczcie, jak również w kościołach w czasie mszy św. i nabożeństw.

Rząd przypomina również o zachowaniu bezpiecznego dystansu od drugiej osoby – co najmniej 1,5 m. 

Komunikacja w pandemii

Od 15 maja 2021 r. więcej osób może także podróżować publicznym transportem zbiorowym. W pociągu, autobusie, tramwaju dostępnych jest 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Otwarte ogródki restauracyjne

Poluzowanie obostrzeń w transporcie oraz w gastronomii wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.

Zgodnie z rozporządzeniem, od soboty, 15 maja do 28 maja 2021 r. restauracje oraz lokale gastronomiczne mogą otworzyć dla klientów swoje ogródki na świeżym powietrzu. Klienci muszą jednak zajmować co drugi stolik, a odległości między stolikami muszą wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.