3 min.
Od 15 września trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce?

Od dziś trzy typy szpitali dla chorych na COVID-19. Jak system będzie działał w praktyce? / iStock
Trwają przygotowania do jesiennej fali zakażeń SARS-CoV-2. 15 września w Polsce ruszył nowy system, w którym są trzy typy szpitali przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują i jakich pacjentów przyjmują.
Jak ma działać nowy system?
Osoba, która ma pozytywny wynik testu, ma dostać informację od lekarza podczas konsultacji telefonicznej, gdzie się zgłosić. Drogi są trzy.
- Jeśli objawy będą łagodne i będą wymagać raczej obserwacji niż leczenia – specjalną karetką będzie przewieziona do szpitala powiatowego. Ta lecznica ma stanowić pierwszy poziom zabezpieczenia. W każdej takiej placówce działać ma izolatorium.
- Jeśli zakażony koronawirusem będzie wymagać poważniejszej opieki albo pobytu na OIOM-ie, trafi do szpitala zakaźnego.
- Do lecznic wielospecjalistycznych trafią osoby zakażone koronawirusem i wymagające opieki innej niż internistyczno-zakaźna. To na przykład osoby, które muszą być pod opieką kardiologa albo kobiety w zaawansowanej ciąży.
Zmiany w czterech obszarach
Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej na temat jesiennej strategii walki z koronawirusem, że obejmuje ona cztery obszary:
1. Zmiany organizacyjne
- Zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów w służbie zdrowia; zostaną powołane trzy rodzaje szpitali, które będą odpowiedzialne za zajmowane się pacjentami zagrożonymi zarażeniem koronawirusem. Pierwszym poziomem będą szpitale powiatowe, które będą przyjmowały osoby z podejrzeniem zakażenia, ale nie będą zajmowały się leczeniem, tylko będą przekierowywały ich na dalsze „poziomy”, do specjalistycznych placówek.
- Rozbudowa punktów wymazowych, tzw. drive-thru i zwiększenie dostępności do nich.
- Przygotowanie system elektronicznego zgłaszania potencjalnego zarażenia poprzez infolinię. Będzie też wprowadzony system monitorujący te zgłoszenia.
2. Zmiany w testowaniu
- Skoncentrowanie testowania na pacjentach objawowych – będą testowani przede wszystkich ci pacjenci, którzy wykazują podstawowe objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszności.
- Ochrona specjalnych grup ryzyka, czyli osób, które są szczególnie narażone na zarażenie. One będą badane mimo niewykazywania typowych objawów zarażenia. To na przykład osoby, które: wybierają się do uzdrowisk, są przyjmowanie do DPS-ów, ZOL-i i hospicjów. Nadal będą też testowani medycy.
- Wprowadzenie roli dla POZ w obszarze testowania. To tam w pierwszej kolejności powinni trafiać pacjenci – poprzez teleporadę. Jednak jeśli objawy będą się przedłużały i po 3-5 dniach przedłużały lub nasilały, powinno odbyć się badanie w gabinecie, które poprzedzi badanie na koronawirusa, jeśli okaże się to konieczne. Jeżeli wynik będzie pozytywny, to pacjent zostanie skierowany do oddziału zakaźnego.
3. Działania prewencyjne
- Zachowanie podstawowej zasady – DDM, czyli dezynfeckcja, dystans, maseczki.
- Szczepienia przeciwko grypie. Niedzielski podkreśla, że im więcej osób się zaszczepi, tym mniejsze jest ryzyko nakładania się objawów grypy i koronawirusa.
4. Usprawnienie komunikacji z pacjentami
- Klarowne procedury.
- Wszystkie potrzebne informacje i zalecenia dla pacjentów przedstawione na stronie Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz także

„Najbardziej dotknięte kryzysem COVID są kobiety” – pisze Janina Ochojska o pandemii

„Czy ryzyko zakażenia jest ważniejsze od praw rodziców?” Ważny apel w sprawie izolowania dzieci po porodzie

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023