6 min.
Od 28 grudnia obowiązuje narodowa kwarantanna. Sprawdź, co się zmieni

Od 28 grudnia obowiązuje narodowa kwarantanna. Sprawdź, co się zmieni/ fot. Jaap Arriens/NurPhoto, Getty Images)
Narodowa kwarantanna stała się faktem. Tłumaczymy, co oznacza w praktyce ten termin i jakie zmiany oznacza dla nas nowe rozporządzenie.
Spis treści
Kwarantanna narodowa. Lista obostrzeń
Poniższe zmiany obowiązują od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ogłoszonej wcześniej przerwy szkolnej:
- hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych; otwarte pozostają hotele pracownicze;
- zamknięte stoki narciarskie oraz galerie handlowe (poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi);
- wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową muszą poddać się 10-dniowej kwarantannie;
- infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego.
Warto zwrócić uwagę, że w rozporządzeniu wciąż zapisana jest godzina policyjna w sylwestra, mimo że według zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego z 27 grudnia nie zostanie ona wdrożona.
Szereg obowiązujących już ograniczeń pozostaje bez zmian:
- osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem;
- w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób;
- obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji;
- zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki oraz restauracje i bary (posiłki mogą być wydawane tylko na wynos);
- w sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw.;
- w sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów.
Przyjrzyjmy się bliżej nowym i wciąż obowiązującym ograniczeniom. Wiele z nich rządzącym udało się zmienić w taki sposób, żeby uniknąć omijania przepisów. Co to dla nas oznacza?
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Galerie handlowe zamknięte
Zgodnie z nowym rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. obowiązuje zakaz handlu detalicznego. W galeriach mogą działać jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.
Niedozwolone jest prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych. Ponadto w galeriach handlowych obowiązuje zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług:
- fryzjerskich,
- kosmetycznych,
- optycznych,
- medycznych,
- bankowych,
- pocztowych,
- polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek,
- ubezpieczeniowych,
- naprawy pojazdów,
- myjni samochodowych,
- ślusarskich,
- szewskich i krawieckich,
- pralniczych,
- gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m kw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m kw.
Utrzymane zostały także godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10–12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty obsługują wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.
Zmiany w przyjazdach zza granicy
Zgodnie z rozporządzeniem do dnia 17 stycznia wstrzymany zostaje „pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju”. Do tego samego dnia osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinna również przekazać swój numer telefonu.
Osoba taka po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE jest zobowiązana do odbycia obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny – licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.
Kwarantanny nie muszą odbywać osoby „przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych„, w tym członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, w tym również ci, którzy udają się do portów innym środkiem transportu.
Z kwarantanny zwolnione są również osoby wykonujące w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji związanych z przesyłem paliw ciekłych, a także zawodowi kierowcy – z tym że nie mogą przewozić więcej nie więcej niż 8 osób.
Bez basenów i siłowni
Zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia – 17 stycznia w dalszym ciągu nie mogą działać: baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness. Jednak mamy tu pewne istotne zmiany. Wyłączone z zakazu są podmioty wykonujące działalność leczniczą dla pacjentów. Obostrzenie nie dotyczy też zawodników będący ch członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej lub paraolimpijskiej, bądź uprawiający sport w ramach ligi zawodowej. Ograniczenia nie dotyczą też dzieci i młodzieży „uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy”.
Zawężenie grup osób wyłączonych z zakazu ma służyć temu, żeby skończyć z nadużywaniem luk w prawie przez branżę fitness. Do tej pory dozwolone było korzystanie z takich obiektów jak siłownie, kluby fitness i baseny przez „osoby przygotowujące się do zawodów oraz uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego”. Doprowadzało to do sytuacji, w których właściciele tych miejsc organizowali „zawody sportowe”, by następnie udostępniać je pod pretekstem „przygotowań” do rywalizacji.
Zgromadzenia tylko za specjalną zgodą
Do 17 stycznia nie jest dozwolone organizowanie zgromadzeń, z wyłączeniem tych organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji – przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż pięć osób. Tak jak dotychczas, uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Do limitu pięciu osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Rozporządzenie reguluje również zasady według których do 17 stycznia mogą odbywać się zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. W budynkach (kościołach) nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego nadal obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.
Zobacz także

„Lecieliśmy do miejsca, w którym już szalała epidemia koronawirusa”. Poznaj historie Polaków wracających do kraju w momencie gdy wybuchła pandemia COVID-19. Jak wyglądała ich kwarantanna?

Słowacja testuje, Lombardia wprowadza godzinę policyjną. Przegląd newsów dotyczących pandemii w Europie

Włoscy badacze: w Lombardii do 93 proc. zakażeń koronawirusem doszło w domach i podczas spotkań rodzinnych
Przekaż artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023